Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Her geleni kabul eden bir tasarı görülüyor”

“Her geleni kabul eden bir tasarı görülüyor”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da konuyla ilgili söz aldı. Tasarının Covid-19 kaynaklı yaşanan sıkıntıları çözmeyi hedeflediğinin söylendiğini dile getiren Erhürman, yasa metninde Covid-19 dışında her geleni kabul eden bir tasarı görüldüğünü anlattı.

Erhürman, Covid-19 nedeniyle yaşanan sorunların çözülmesi için sunulacak tasarıya onay vermeye hazır olduklarını ancak mevcut tasarının bu yönde olmadığını kaydetti.

Bu düzenleme aktüeryal dengenin korunması için isteniyorsa işe alınacak kişilerin zaten sisteme gireceğini ifade eden Tufan Erhürman, Covid-19 nedeniyle sıkıntı yaşayanlar için yapılacak düzenlemelere onay vermeye hazır olduklarını ancak, Covid-19’la alakasız şekilde kaçak duruma düşmüş kişiler için yapılacaksa buna karşı olduklarını anlattı.

Aktarılan gerekçeyle içeriğin uymadığını söyleyen Erhürman, bu haliyle tasarıya ret oyu vereceklerini anlattı.

SANER: “İŞVEREN SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİNİ ÖDEMİYOR ÇALIŞANLARI ÜLKEYE KABUL ETMEMEK YANLIŞ”

Başbakan Ersan Saner de cevap vermek üzere kürsüye çıktı. Çalışanın kayıt dışılığa düşmesinin işverenin sosyal güvenlik primlerini ödememesinden kaynaklandığını söyleyen Saner, burada mantık olarak bakıldığında kendi suçu olmayan bir konu nedeniyle bu kişileri ülkeye kabul etmemenin de yanlış olduğunu anlattı.

Saner, Covid -19 nedeniyle yaşanan sorunlar yanında tasarıyla Sosyal Sigortaların yaşadığı aktüeryal denge sorununu çözmenin de hedeflendiğini dile getirdi.

Saner bir soru üzerine, tasarıyla halihazırda ülkede olanların da kayıt altın alınmasının sağlanmasının önemli olduğunu anlattı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ