Hayvan üreticilerinden çağrı: Tutuklanan üreticiler serbest bırakılmazsa Başbakanlık’ın kapıları kırılacak!

Hayvan üreticilerinden çağrı: Tutuklanan üreticiler serbest bırakılmazsa Başbakanlık’ın kapıları kırılacak!

Hayvan üreticileri, Lefkoşa’da yaptığı eylem kapsamında traktörler ve iş araçlarıyla Başbakanlık önünde eylem düzenliyor. Başbakanlık önünde yaşanan arbede sırasında bazı eylemciler tutuklandı. Eylemciler burada tutuklanan üreticilerin serbest bırakılmaması halinde Başbakanlık’ın kapılarının kırılacağını söyledi.

Lefkoşa’da araçlı eylem yapan hayvan üreticileri taleplerini Başbakanlık önünde de dile getirdi. Cumhuriyet Meclisi’nin bahçe kapısını kıran üreticiler, Başbakanlık’ta da polisle karşı karşıya geldi. Başbakanlıkta yaşanan arbede nedeniyle  5 eylemci  gözetim altına alındı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ithal et durdurulana, çiğ süte gerçek değeri verilene, üretimdeki girdi maliyetleri düşürülene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş’un içlerinden biri olduğunu, bu göreve geldiğinde ümitlendiklerini kaydeden Mustafa Naimoğulları “Sayın Tarım Bakanı, bugüne kadar muhatabımızdı ama artık değil…” diye konuştu.

Naimoğulları, Çavuş’un üreticiyi koruyacak hiçbir karar üretmediğini aksine hata üstüne hata yaptığını da savundu.

Hükümetin ithal et kararına tepki gösteren Naimoğulları, “Siz önce hayvancıya ucuz yem, ucuz su, ucuz elektrik verin. Kendi üreticiniz borç batağındayken, açken şov yapmayın.” ifadelerini kullandı.

“Siz hayvancıyı, tüccara, kasaba, otelciye teslim ettiniz” diyen Mustafa Naimoğulları, süte litre başına verilen 1 buçuk TL desteği de istemediklerini söyleyerek, “Alın paranız sizin olsun.” dedi.

Narenciye, patates gibi tüm üretim sektörlerinin bitirildiğini de savunan Naimoğulları, “Kıbrıs Türk hayvancısını bitiremeyeceksiniz. Mücadeleye devam edeceğiz.” diye konuştu.

EYLEM BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE SÜRÜYOR

Öte yandan “Hükümet Elini Yakamızdan Çek”, “Birlikte Yönetecektik, Tek Başına Yönetemedin” gibi pankartların ve bayrakların asıldığı traktörler ve iş araçlarıyla konvoy halinde  öğle saatlerinde Lefkoşa’ya gelen hayvan üreticileri, birkaç traktörü de Tarım ve Doğal Kaynaklar  Bakanlığı önüne bıraktı ancak “Muhatabımız Tarım Bakanı değil” diyerek açıklamayı burada yapmadı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin düzenlediği eyleme bazı sivil toplum örgütleri de destek veriyor.

Hayvan üreticileri bugün önce Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önüne gitmiş, üreticiler burada Bakanlığın giriş çıkışını da traktörlerle kapatmıştı.

Hayvan üreticileri, son yıllardaki zam furyasının cezasının hayvan üreticilerine kesildiğini belirterek, mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ