Güven Arıklı: Türk dünyasında birlik ve beraberliğin anahtarı dilde birliktir

Güven Arıklı: Türk dünyasında birlik ve beraberliğin anahtarı dilde birliktir
  • KKTC
  • 28 Ocak 2024 – 13:05 13:05

Türk- Bir Başkanı Prof. Dr. Güven Arıklı, Özbekistan’da yayın yapan FLTV Devlet Televizyon Kanalı Mahinur’la Türkçe programında Türk Dünyası ve KKTC‘yi konuştu.

Türk dünyasının birliği açısından ortak bir dile geçilmesinin önemine değinen Arıklı, turizm, eğitim, kültür, sanat ve eğitimin ortak paydalarda buluşması gerektiğine dikkat çekti.

Uzlaşı kültürü açısından da ortak dilin mutlaka kullanılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Arıklı, buna ihtiyacın her geçen gün daha da arttığını kaydetti.

Türk dünyasının Akdeniz’e açılan pencerelerinden birinin de KKTC olduğunu belirten Arıklı, doğal güzellikleri yanında tarihten gelen kültürel yapısıyla da farklı bir destinasyona sahip olduğunu söyledi.

Türk- Bir Başkanı Prof. Dr. Güven Arıklı, KKTC’nin eğitim alanında dünya standartlarını yakaladığını ve hem akademisyen hem de öğrenci kalitesiyle Türk dünyasına yeni ufuklar açtığını ifade etti.

Güven Arıklı, KKTC’nin yakın zamanda Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci üye olduğunu ancak beklentilerinin gelecekte tam üyelik olduğunun da altını çizdi.

Prof. Dr. Güven Arıklı, program çekimi sonrasında gençlerle bir araya geldi ve KKTC hakkında bilgiler paylaştı.

Prof. Dr. Güven Arıklı, Özbekistan Turizm Bakanlığı Eski Müsteşarı ve şimdi Ekonomi Bakanlığı bürokratlarından Anvar Yusuf ile de görüşerek KKTC ve Türk dünyası hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ