Güney Kıbrıs’ta 4 yeni vaka, 1 can kaybı

Güney Kıbrıs’ta 4 yeni vaka, 1 can kaybı

Yeni tip koronavirüs dün Güney’de bir can daha aldı, 4 yeni pozitif vaka saptandı.

Fileleftheros’a göre, yeni saptananlarla birlikte toplam pozitif vaka sayısı da 878’e yükseldi, yeni tip koronavirüs sebepli toplam can kaybı sayısı ise 15 kaldı. Hayatını kaybeden 56 yaşındaki kişinin ağır kronik hastalıkları bulunduğu ve son olarak virüs bulaştığı, bu nedenle doğrudan yeni tip koronavirüse bağlı ölüm addedilmediği, bu tipteki ölümler de eklendiğinde toplam can kaybının 21 olduğu açıklandı.

Dünkü basın açıklamasında yeni dört pozitif vakanın ise temas yoluyla bulaştığı, bunun da virüsün toplum içerisinde var olduğunu ve bulaştığını gösterdiğine vurgu yapılarak, halka, kısıtlamaların kısmi kaldırılmakta olduğu bu dönemde özellikle dikkatli olması çağrısı yapıldı.

Gazete dün saptanan vakalardan birinin, daha önce pozitif çıkıp tedavi görüp taburcu olmasına rağmen iki hafta sonra yapılan testte yeniden pozitif çıktığına dikkat çekti.

İSRAİL’DEN SOLUNUM CİHAZI FİYASKOSU…

Haravgi “İsrail’den 50 Solunum Cihazı Teklifi Fiyasko” başlıklı haberinde yeni tip koronavirüs ile mücadele için İsrail’in Güney Kıbrıs’a, “klorokin” karşılığında 50 solunum cihazı teklifinin fiyasko göründüğüne dikkat çekti.

Gazete edindiği ve Rum resmî kaynaklara da teyit ettirdiği bilginin, İsrail’in Güney Kıbrıs’a, “klorokin” karşılığında solunum cihazı verme teklifinde bulunmadığı yolunda olduğunu yazdı.

Rum Sözcü Kusios’un 27 Mart’ta yaptığı açıklamada Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, yaptıkları telefon görüşmesinde İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’in Güney Kıbrıs’ın İsrail’e klorokin vermesi, Rivlin’in de Anastasiadis’in İsrail’in Güney Kıbrıs’a 50 solunum cihazı göndermesi talebine olumlu cevap verdiğini açıkladığı hatırlatılan haberde özetle şunlar kaydedildi:

“Öğrendiğimize göre Rivlin böyle bir şeyi (50 solunum cihazı gönderme) taahhüt etmedi, böyle bir ihtimali açık bıraktı. Şimdi Başkan Anastaiadis, komşunun tutarsızlığından rahatsız görünüyor. Sözcü Kusios dün, ‘Başkan (Anastaiadis) İsrail tarafından öyle bir taahhütte bulunulmuş olsaydı rahatsız olurdu. İsrail’in bin adet solunum cihazını teslim alması halinde 50’sini Kıbrıs’a göndermesi mutabakatı vardı. İsrail’in solunum cihazlarını teslim alıp almadığını bilmiyoruz.”

415 BİN KİŞİ KRİZE GELİRSİZ VE KORUMASIZ YAKALANDI

Aynı gazete binlerce hane halkının, birikimleri 2013’teki ekonomik kriz döneminde tükendiği için yeni tip koronavirüs krizini gelirsiz, korumasız yakalandığını yazdı.

Habere göre Avrupa İstatistik Birimi verilerine göre, Güney Kıbrıs’ta iki kişiden biri (yüzde 48/ 415 bin kişi) ameliyat, cenaze, çamaşır-bulaşık makinesi değiştirme v.b. gibi beklenmedik giderleri karşılayamayacak durumda olduğuna dikkat çekti.

DÜKKAN SAHİPLERİNDE HAYAL KIRIKLIĞI

Alithia salgın nedeniyle getirilen kısıtlamaların kaldırılmasının ikinci günü olan dün dükkan sahiplerinin, dünkü kötü hava şartları nedeniyle müşteri sayılarının çok az olması nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığına dikkat çekti.

Habere göre açılmaları için şart koşulan güvenlik önlemini küçük işletmelerin yüzde 80’i, atölyelerin de yüzde 50’si yerine getirebildi, dün gerekli koşulları sağlayamayan beş atölye kapatıldı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ