Güney Kıbrıs, AB’deki kripto para dolandırıcılığının önlenmesine katkıda bulundu

Güney Kıbrıs, AB’deki kripto para dolandırıcılığının önlenmesine katkıda bulundu

Avusturya’da üç AB ülkesinde altı kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan kripto para dolandırıcılığının çökertilmesinde Güney Kıbrıs’ın önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı.

Perşembe günü ortaya çıkan, Avusturya’da üç AB ülkesinde altı kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan kripto para dolandırıcılığının çökertilmesinde Güney Kıbrıs’ın çok önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı.

Europol’den yapılan açıklamaya göre geçen yılın sonlarında Avusturya, Kıbrıs ve Çekya’da toplam altı kişi tutuklandı. Güney Kıbrıs polisi şüphelilerden birinin Larnaka’da yakalandığını doğruladı.

Europol ve Eurojust, Aralık 2017’de başlatılan, görünüşte yeni bir kripto para biriminin yaratıcılarını hedef alan soruşturmayı destekledi. Kolluk kuvvetleri altı evde arama yaptı ve bunun sonucunda 500.000 €’dan fazla kripto para birimi ve 250.000 €’luk fiat para birimi ele geçirildi.

Ayrıca düzinelerce banka hesabı donduruldu ve aralarında iki araba ve 1,4 milyon Euro değerinde lüks bir mülkün de bulunduğu varlıklara el konuldu.

Aralık 2017 ile Şubat 2018 arasında dolandırıcılar, yeni bir kripto para birimi çıkaran gerçek bir çevrimiçi ticaret şirketi kurduklarını iddia ettiler . İlk madeni para teklifi (ICO), yatırımcıların Bitcoin veya Ethereum gibi yerleşik kripto para birimleriyle ödeme yaptığı 10 milyon tokenlik bir teklifi içeriyordu.

Avusturyalı dolandırıcılar, yatırımcılar nezdinde güvenilirlik kazanmak için kendi yazılımlarını ve token satışına yönelik benzersiz bir algoritma geliştirdiklerini de iddia etti.

Europol’e göre, geleneksel olarak bir ICO şeffaflığa dayalı olacak ve kendisinden sorumlu her ekip üyesi hakkında net bir şekilde iletişim kuracaktır.

Duyuruda, “Bu örnekte, hem katılan ekip üyeleri hem de kripto para birimini destekleyen algoritma konusunda şeffaflık eksikliği vardı” denildi.

Şubat 2018’de failler aniden tüm sosyal medya hesaplarını kapattı ve sahte şirketin web sitesini kapatarak bir çıkış dolandırıcılığının sinyalini verdi. Pek çok yatırımcı bu noktada dolandırıldıklarını fark etti, ancak henüz tüm kurbanların kimliği tespit edilemedi.

Europol uzmanları beş operasyonel toplantı düzenlediler ve Eurojust’taki Avusturya masasıyla el ele vererek soruşturmanın bütünsel bir analiz resmini sundular.

Europol ayrıca bilgi alışverişini kolaylaştırmak için mobil ofisi olan bir uzmanı Kıbrıs’a gönderdi.

Avusturyalı polis memurları, Güney Kıbrıs’taki operasyonlara yardımcı oldu, kripto para birimine el konulması konusunda rehberlik sağladı ve ana şüphelinin sorgulanmasına yardımcı oldu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ