Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Girne’nin peyzaj silueti bozulacak”

“Girne’nin peyzaj silueti bozulacak”
  • KKTC
  • 27 Mayıs 2021

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Peyzaj Mimarları Odası, Girne’de yapılacağı açıklanan Asil Köylü heykelinin 40 metre yüksekliği ve çevreyle ilişkisinin Girne peyzaj siluetini bozacağını belirtti.
Yazılı açıklama yapan KTMMOB Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Nevter Zafer Cömert, heykelin inşası ve konumu konusunda yetkilileri sağduyuya davet etti.
Cömert, bu konuda Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan kentsel peyzaj siluetiyle ilgili bir izin alınıp alınmadığı konusunda bilgileri bulunmadığını söyleyerek, bu tür oluşumların kültürel miras kapsamındaki peyzaj alanlarının korunmasını da ilgilendirdiğini kaydetti.
Alana gerek yaya gerek alt yapı erişiminin nasıl yapılacağını soran Cömert, başka yapısal fonksiyonlar barındırıp barındırmayacağı, ne kadar ağaç kesileceği, biyo-çeşitliliğin bundan nasıl etkileneceğinin de araştırılmasının yapılarak bir karar alınması gerektiğini belirtti.
Basından öğrendikleri kadarı ile aktarılan bilgiler kapsamında heykerlin orman arazisi içerisindeki konumunu yetkililerin nasıl ele aldığını da merak ettiklerini ifade eden Cömert, “Her isteyen orman alanlarına istediği gibi tahribat verebilir mi?” diye sordu.
Cömert, oda olarak, kent ile daha ilişkili bir noktada insan ölçeğini yakalayan ve peyzajda baskılama yapmayacak çözümler ile heykel parklarını desteklerini belirtti.
KTMMOB Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Cömert “Ancak, böylesi keyfi bir yaklaşımın Girne’nin eşiz güzellikteki yeşil dokusunun ve peyzajının bu şekilde keyfi davranışlar ile katledilmesine izin vermeyeceğimizi de tüm ilgili kurum ve kuruluşlara bildirmek istiyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ