Galant: İsrail Hizbullah ile savaş istemiyor ama buna hazır

Galant: İsrail Hizbullah ile savaş istemiyor ama buna hazır
  • Dünya
  • 29 Haziran 2024 17:12

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, İsrail’in Lübnan’da Hizbullah’a karşı bir savaş istemediğini ancak İsrail ordusunun savaşa hazır olduğunu açıkladı.

İsrail medyası, bakanın dün İsrail’in Lübnan ile olan kuzey sınırı yakınlarındaki birlikleri ziyareti sırasında “Siyasi bir çözüm üzerinde çalışıyoruz. Bu her zaman en iyi seçenektir… Bir savaş arayışında değiliz ama buna hazırlıklıyız” ifadelerini aktardı.

Galant, “(Hizbullah) Savaşı seçerse, ne yapacağımızı biliyoruz… Eğer barışı seçerlerse biz de uygun şekilde karşılık veririz” dedi.

Gazze savaşının başlangıcından bu yana, İsrail ile Lübnan arasındaki sınır bölgesinde İsrail ordusu ile Hizbullah arasında her gün çatışma yaşanıyor.

Çatışmaların yoğunluğu son dönemde önemli ölçüde arttı ve aralarında Almanya’nın da bulunduğu birçok ülke, vatandaşlarına Lübnan’ı terk etmeleri çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre İsrail ve Lübnan arasındaki olası bir açık savaşın İran ile ABD’yi de içine alabilecek bölgesel bir çatışmaya dönüşmesinden korkuluyor.

İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu bu sabah (Cumartesi) yaptığı Facebook paylaşımında, İsrail’in “geniş çaplı bir askeri saldırı başlatması halinde bunun yıkıcı bir savaşa yol açacağı” uyarısında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaş
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ