Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“EYT, 1 Ocak 2008 öncesi çalışmaya başlayanları kapsayacak”

“EYT, 1 Ocak 2008 öncesi çalışmaya başlayanları kapsayacak”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaparak, söz konusu kesimin 16/1976 sayılı Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası kapsamında 1 Ocak 2008 öncesi çalışmaya başlayanlar olduğunu kaydetti.

Barçın, kişisel sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımlarda, eşitliğin sağlanması adına 16/1976 sayılı yasaya tabi 1 Ocak 2008 öncesi çalışmaya başlayanların 55 yaşında emekli olma haklarının geri teslim edilmesi gerektiğini ifade etti.

Barçın’ın açıklaması şu şekilde;

“EYT KAPSAMINDAKİ KİŞİLER KİMLERDİR ???

Çok soru geldiği için bu konuda çok kısa bir özet geçeyim dostlar.

Ülkemiz için bahsettiğim EYT durumu 01 Ocak 2008 öncesi 16/1976 sayılı Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası kapsamında çalışmaya başlayıp hala daha bu yasa kapsamında çalışanlar içindir.

Neden sadece bu yasa derseniz de aynı Türkiye’deki EYT’de de olduğu gibi çünkü ülkemizde bir tek ama bir tek çalışmaya başladığı dönemki emeklilik hakları oyunun içindeyken bu yasa kapsamındaki kişilere değiştirildi de ondan.

Diğer tüm yasa değişiklikleri ile yapılan düzenlemeler hep yeni işe başlayanları kapsadı, o şartlar bilinerek işe başlandı ve değişiklikler de sistemde olanları hiçbir zaman kapsamadı.

Ama bu statüdeki kişiler yıllarca prim yatırmalarına karşın dediğim gibi bir sabah kalktılar ve işe başladıkları sisteme göre emeklilik yaşlarının yükseltildiğini gördüler.

Özetle EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile kastedilen kişiler, 01 Şubat 2012’de dahil oldukları sosyal güvenlik sistemine göre bir gecede UBP tarafından emeklilik hakları ötelenenlerdir dostlar.

TÜRKİYE’DE 2 MİLYON 250 BİN KİŞİ EMEKLİ OLACAK

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında EYT’de yaş şartının olmayacağını açıklayarak, düzenleme ile ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emeklilik hakkı elde edeceğini duyurmuştu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ