Erturğuloğlu, Rum tarafının bu konuyu propaganda malzemesi haline getirdiğini söyledi

Erturğuloğlu, Rum tarafının bu konuyu propaganda malzemesi haline getirdiğini söyledi
  • Manşet
  • 30 Ocak 2024 – 16:54 16:54

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, ilk temasını bugün yapan María Ángela Holguín Cuéllar’ın Rum tarafının bakış açısını değiştireceği yönünde bir beklentisi olmadığını ifade ederek, “Rum tarafı devlet, biz de o sözde devletin toplumu muamelesi gördüğümüz sürece ortak zemin yoktur, olmayacaktır” dedi.

 

Ertuğruloğlu,  sportif, kültürel, siyasi, tüm sektörlerde yaşanan sıkıntıların temelinde Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanıyor olması ve bunu da Kıbrıslı Türklerin aleyhine kullanmasından kaynaklandığını söyledi.

1960 Cumhuriyeti’nde garanti edilmiş siyasi eşitlik olduğunu anımsatan Tahsin Ertuğruloğlu, “Bir gecede siyasi eşitlik gitti, biz dünyaya merkezi otoriteye isyan etmiş asi bir azınlık olarak yansıtıldık” dedi.

2008’de, UBP Genel Başkanı olduğu yıl, DİSİ Genel Başkanı Nikos Anastasiadis ile UBP’de bir araya geldiğini söyleyerek, vatandaşlık konusunda Anastasiadis ile arasında geçen bir diyaloga işaret eden Erturğuloğlu, Rum tarafının bu konuyu propaganda malzemesi haline getirdiğini söyledi.

Tahsin Ertuğruloğlu, Yeşil Hat Tüzüğü hakkında da konuşarak, kişilerin kişisel ekonomik faaliyetlerini sürdürülebilmesi adına Kıbrıs Türk halkının statüsünün ayaklar altına alındığını söyledi.

-Candan

Yeniden söz alan Armağan Candan, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun olduğu noktadan daha iyi noktaya götürülmesi için harekete geçilmesi gerektiği, aksi halde 2024 yılında Taşınmaz Mal Komisyonu’nun AHİM tarafından etkinliğinin ciddi şekilde sorgulanabileceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ