Ersin Tatar: Barış Harekatı, bizim için bağımsızlık ve hürriyettir

Ersin Tatar: Barış Harekatı, bizim için bağımsızlık ve hürriyettir

20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı Yıldönümü nedeniyle açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Barış Harekatı’nın Kıbrıslı Türkler için, bağımsızlık ve hürriyetin temeli olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan Televizyonu’nda yayınlanan ARB24 TV’ye katılarak, Kıbrıs Barış Harekatı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Barış Harekatı olmasaydı, bir tane Kıbrıslı Türk kalmazdı” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs’ta Meclis’te halâ ENOSİS yemini edildiğine dikkat çekti.

“1974 BARIŞ HAREKATI, TARİHİ BİR ADIMDIR”

Sadece toprağın değil, denizin de vatan olduğunu vurgulayan Ersin Tatar, “Dolayısıyla bizlerin de artık Mavi Vatan diye bir kavramımız var. Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan vardır” ifadelerini kullandı.

1974 Barış Harekatı’nı; atılan tarihi bir adım olarak değerlendiren Tatar, “Harekat olmasaydı, Kıbrıs’ta Türklük yok olabilirdi. Zaten geçmişte çok defa Kıbrıslı Türklere saldırılar oldu ve çok insanımızı kaybettik” hatırlatmasını yaptı.

“20 TEMMUZ’DAN BERİ KİMSENİN BURNU BİLE KANAMADI”

Türkiye’nin, o dönem Barış Harekatı kararını aldığını ve 20 Temmuz’daki Barış Harekatı ile Kıbrıs’a barış geldiğini işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, “O günden beri kimsenin burnu bile kanamamıştır, iki halk arasında çatışmalar son bulmuştur” dedi.

Rumların Kıbrıslı Türkleri, şu ana kadar hep federal çatıda bir anlaşmaya çekmeye çalıştıklarını, ancak federal temelde, tek egemenlik olduğunu vurgulayan Ersin Tatar, “Tek egemenlikte Kuzey’deki Türklerin durumu hep belirsizlik içerisindedir. Onun için iki devletli siyaset en doğru siyasettir” ifadelerini kullandı.

“İKİ HALKI BU SAATTEN SONRA BİRLEŞTİRMEYE GEREK YOK”

20 Temmuz Barış Harekatı’nın, Kıbrıslı Türkler için bağımsızlık ve hürriyetin temeli olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Türk ordusu, kendi kışlalarında, kimseye bir rahatsızlığı yoktur. Ancak Rum tarafının bunları gündem yapması, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama çabasından dolayıdır. Bu konuyu sürekli kaşıyorlar” dedi.

İki halkı bu saatten sonra birleştirmeye gerek olmadığını, bu kin ve nefret duyguları ile iki halkın bir araya getirilmesinin bambaşka sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Ersin Tatar, “Türk askeri adadan çekilirse, güvenlik sorunu başlar. Rumlar silahlanmaya 350-400 milyon Euro her yıl silahlanmaya harcanmaktadır ve silahlanmaya da devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaş
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ