Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Erdoğan: “Müttefik yerine terör örgütlerini tercih tarihi hata”

Erdoğan: “Müttefik yerine terör örgütlerini tercih tarihi hata”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmeye ilişkin de konuşan Erdoğan, Türkiye ile ABD arasında gerilim yaratan başlıkları değerlendirdi. Cumhurbaşkanı’nın iç politikaya dair de mesajları vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’la TANAP ve TAP’da dayanışma söz konusu olduğunu bunun dışında bir süreçte yeni adımlar atabileceklerini söyledi.

”LİBYA’DA RAFİNAJ KONUSUNDA BİRLİKTE ADIM ATABİLİRİZ”

”Libya’da birlikte dostum Aliyev ile bu konuda bir takım yeni adımlar atabiliriz” diyen Erdoğan, ”Azerbaycan ve Türkiye’nin de birikimleri var. Ben teklifi yaptım kendisi de memnun olacağını söyledi. Rafinaj konusunda da aynı adımlar atılabilir” diye konuştu.

KAFKASYA’DA 6’LI PLATFORM ÖNERİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

”Zengezur Geçidi ile ilgili konularla ilgili Rusya tarafından bu işin zorla geciktirilmesi gayreti olduğuna ihtimal vermiyorum .Rusya bu konuda daha da yardımcı olma niyetinde. Yakın zamanda Sayın Putin’i de ikili bir görüşme yapacağız. 5 yıllık anlaşma çerçevesinde bu ortak adımları atalım istiyoruz. Diğer yandan 6’lı platform var.

”GÜRCİSTAN VE ERMENİSTAN HENÜZ SICAK SİNYAL VERMEDİ”

Türkiye İran Azerbaycan ve istiyoruz ki Gürcistan ve Ermenistan’da altılı platforma katılsın henüz Gürcistan ve Ermenistan sıcak sinyaller vermediler ama Rusya Anlaşma istiyor. Ermenistan Gürcistan tarafı da katılırsa bölge çok çabuk sükunete kavuşur. Gürcistan başkanına Türkiye ziyaretinde izah ettim çalışalım dedim bu platforma bu ülkelerin de katılması Bölgede barışın tesisi için etkili olur. Zengizor koridoru ermenistan ve Azerbaycan’a büyük avantaj sağlayacak Rusya’da sıcak bakıyor çünkü bu önemli bir hat tarım koridoru olarak tüm bölge nefes aldıracak diye düşünüyoruz.”

ŞUŞA BEYANNAMESİ

Erdoğan, Azerbaycan ile yapılan Şuşa Beyannamesi’nin sınırların korunmasını içerdiğini ancak daha sonra genişletilebileceğini belirtti. Rusya Devlet Başkanı Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in görüşmesinin de bu işi farklı bir yere götürebileceğini söyledi.

ABD’NİN YPG DESTEĞİNE TEPKİ

”ABD hala Afrin’deki hastane bombalanmasının arkasında YPG olduğunu söyleyemedi” diyen Cumnurbaşkanı Erdoğan, ”Çünkü terör örgütünün arkasında kendileri var. Ne Anthony Blinken (ABD Dışişleri Bakanı) ne diğerleri ‘Bu terör örgütü’ diyemedi” şeklinde konuştu.

”SURİYE’NİN KUZEYİNDE KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ”

Erdoğan şöyle konuştu:

”Bunları kendi Savunma ve Dışişleri Bakanları Türkiye’ye geldiklerinde ispatları ile göstereceğiz. Netice olarak şu an Trump döneminde çok anlattık netice alamadık. Biz olduğu gibi gerçekleri bunları anlatmaya devam edeceğiz netice alırız almayız ancak bizim işimiz bunları anlatmak anlatmaya devam etmek.

Gerek Obama, gerekse Trump ve Biden döneminde Suriye’nin kuzeyinde değişen bir şey yok. Bundan sonra da olacağına inanmıyorum. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Askerimiz, Emniyetimiz çok güçlü, inanıyorum. Gücümüzü Libya’da Suriye’de ispat ettik, ispat etmeye de devam edeceğiz.”

ABD BAŞKANI BIDEN İLE NE KONUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi’nde ABD Başkan Joe Biden ile yaptığı görüşmenin içeriğine de değindi.

Erdoğan, Biden’a ”Terör örgütü YPG ile mi yoksa NATO müttefikiniz Türkiye ile hareket edeceksiniz?” diye sorduğunu ancak cevap alamadığını söyledi.

MACRON’A SURİYE SEÇİMİ SORUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında bir araya geldiği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile arasında geçen diyaloğu da anlattı.

“ESAD’IN YÜZDE 95’LE KAZANDIĞINA İNANIYOR MUSUNUZ DEDİM, GÜLDÜ”

Erdoğan, Macron’a ”Esad’ın yüzde 95 ile seçimi kazandığına inanıyor musununuz?” diye sorduğunu Macron’un güldüğünü söyleyerek ”Güldüğüne göre inanmıyorsun dedim. Diktatörlerin olduğu yerde bu şekilde seçim kazanılır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ