Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

En Genç Başbakan

En Genç Başbakan

34 yaşındaki Sanna Marin, Finlandiya’nın yeni başbakanı oluyor. Koalisyon ortağı dört diğer partinin başında da kadınlar bulunuyor.

FİNLANDİYA’da yeni hükümetin cumhurbaşkanının onayını almasının ardından 34 yaşındaki mevcut ulaştırma bakanı Sanna Marin dünyanın görevdeki en genç başbakanı olacak. Bugün yemin etmesi beklenen Marin, tüm parti liderlerinin kadın olduğu beşli koalisyon hükümetine liderlik edecek.

Geçen hafta eski başbakan Antti Rinne, greve giden postane çalışanlarının taleplerine kulak vermediği gerekçesiyle eleştirilerin artması üzerine istifa kararı almıştı. Rinne’nin lideri olduğu Sosyal Demokrat Parti, parti başkan yardımcısı Marin’in başbakanlığa seçti. Marin, cumhurbaşkanının onay vermesi halinde beş partili koalisyonun lideri olacak. 2 yaşında bir kızı olan Sanna Marin, bir solo annenin kızı olarak yetişmiş. Marin, bir defasında Finlandiya televizyonuna yaptığı açıklamada, annesinin başka bir kadınla birlikte yaşamasından ötürü ayrımcılığa uğradığını hissettiğini anlatmıştı.

YAŞ SORUN DEĞİL

5.5 milyonluk ülkenin başbakanı olmaya hazırlanan Marin, “Güveni tesis edebilmek için çok çalışmamız gerekiyor” dedi. En genç başbakan olduğunun hatırlatılması üzerine ise Marin, “Hiçbir zaman yaşımı ya da cinsiyetimi düşünerek hareket etmedim. Önemli olan hâlâ siyasete atılma nedenlerim ve seçmenin son seçimlerde bize duyduğu güven” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ