Emekli Subaylar Derneği: “Çanakkale Zaferi sonuçları itibarıyla dünya ve Türk tarihinin akışını değiştirdi”

Emekli Subaylar Derneği: “Çanakkale Zaferi sonuçları itibarıyla dünya ve Türk tarihinin akışını değiştirdi”
  • Manşet
  • 17 Mart 2024 – 12:04 12:04

Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Dernek Başkanı Kazım And, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Çanakkale Zaferi’nin Türk ulusunun onur mücadelesi olduğunu, tarihin akışını değiştirdiğini vurguladı.

Anda mesajında, “Türk ulusunun onur mücadelesi Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümünü kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşarken, bağımsızlık ve vatan uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Çanakkale Zaferi’nin milletin özgüvenini tazeleyip bağımsızlık mücadelesinin ateşini yakarken, ebedî Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü Türk ulusunun lideri olarak tarih sahnesine çıkardığını belirten And, zaferin sonuçları itibarıyla dünya ve Türk tarihinin akışını değiştirdiğini kaydetti.

And’ın mesajında şu ifadeler kullanıldı:

“Yüce Türk milleti ve onun en kıymetlisi Mehmetçik, sahip olduğu yüksek ruhla ve eşine az rastlanacak kahramanlıklarla vatan ve bağımsızlık uğruna nasıl mücadele edileceğini dünyaya göstermiştir. Bu yüksek ruha sahip Mehmetçikler ve Kıbrıs Türk Mücahitlerinin dün olduğu gibi bugün de atalarımızdan aldıkları güç ve ulaştıkları eğitim ve donatımlarıyla vazifelerini en iyi şekilde yaptıklarına ve yapacaklarına olan inancımız tamdır.

Vatan ve bağımsızlık uğruna verdikleri mücadelede bayraklaşarak gelecek nesillere muhtaç olduğu kudreti aşılayan kahraman şehitlerimizle; Çanakkale’de Türk milletinin üzerine bir güneş gibi doğan ve Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan ebedî Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını; milletimizin huzur, güven ve bağımsızlığı için canını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi, 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle bugün bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anar kahraman gazilerimize uzun ömürler dileriz.”

 

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ