Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025’te geliyor

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025’te geliyor

İklim krizi ile mücadele kapsamında Güney Kore’nin Busan şehrinde yüzen şehir inşa edileceği açıklandı. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen projenin 2025 yılı itibarıyla bitirileceği belirtilirken, şehirde 75 hektarlık alanda 10 bin kişi yaşayacağı vurgulandı.

Dünyanın ilk yüzen şehri, Güney Kore’nin Busan şehrinde inşa edilmeye başlıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen, sele dayanıklı Oceanix adlı yüzen şehrin 2025 yılına kadar inşa edileceği belirtildi.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 2

Proje liderleri tarafından imzalanan ‘tarihi bir anlaşma’ sayesinde yüzen şehrin inşaatının başlayacağı belirtilirken, şehir Kore’deki Busan sahilindeki topluluk, deniz tabanına demirlemiş birkaç adadan oluşacak.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 3

Binaların çatılarındaki güneş panellerinden elektrik üretecek olan şehir, kendi yiyecek ve tatlı suyunu üretecek.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 4

Yeni şehir, kalabalık kıyı toplulukları için yüzen şehirlerin uygunluğunu değerlendirmek için bir prototip görevi de görecek.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 5

BM tarafından desteklenen, Busan kentinin kıyılarında inşa edilen yüzen şehir, sel riskini ortadan kaldırmak için hepsi denizle birlikte yükselen birkaç insan yapımı adadan oluşan ‘sele dayanıklı bir altyapıya’ sahip olacak.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 6

Şehrin yüzer platformları deniz tabanına demirleneceği için sel, tsunami ve Kategori 5 kasırgalar gibi doğal afetlere dayanabilecek.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 7

200 milyon dolara mal olacağı tahmin edilen yüzen şehrin büyüklüğüne henüz karar verilmezken, 75 hektarı kapsayan daha büyük köylerde 10 bine kadar kişinin konaklayabileceği aktarıldı.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 8

Yüzen şehri geliştiren şirket, sakinlerin kim olacağını ve nasıl seçileceğini belirlemek için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 9

Şehir ile ilgili konuşan BM-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, “Sürdürülebilir yüzen şehirler, bizim için mevcut olan iklim uyum stratejileri cephaneliğinin bir parçasıdır” derken, “Suyla savaşmak yerine, onunla uyum içinde yaşamayı öğrenelim” diye konuştu.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 10

Sharif, “Yüzen şehir konsepti aracılığıyla iklime uyum ve doğaya dayalı çözümler geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz ve Busan, prototipi yerleştirmek için ideal seçim” şeklinde konuştu.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 11

Her adanın altıgen şeklinde olacağı belirtilen şehirde, betondan 2 ila 3 kat daha sert bir kireç taşı kaplaması yer alacak.

Her platformun altındaki kafesler, deniz tarağı, yosun veya diğer deniz ürünlerini tutmak için kullanılabilirken, balıkların atıkları bitkileri gübrelemek için kullanılacak.

Dünyanın ilk yüzen şehri 2025'te geliyor - 12

Kentin inşasında, çeliğin çekme mukavemetinin altı katı ve negatif karbon ayak izine sahip, hızlı büyüyen bambu da dahil olmak üzere yerel kaynaklı malzemelere öncelik verileceği vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ