Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

DSÖ Yemen’de yeterli beslenemeyen 18 bin çocuk için program başlattı

DSÖ Yemen’de yeterli beslenemeyen 18 bin çocuk için program başlattı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen’de yetersiz beslenmeden muzdarip 18 bin çocuğun tedavisi için destek programı başlattığını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, Yemen’de yeterli beslenemeyen 5 yaş altı çocukların tedavisi için farklı bölgelerdeki 8 hastaneye temel ilaç ve malzeme tedarikinin yanı sıra sağlık çalışanlarına eğitim desteği verilmeye başlandığı belirtildi.

Açıklamada, ülkede 9 ay boyunca sürecek program kapsamında yaklaşık 18 bin Yemenli çocuğa sağlık hizmeti sağlanacağına işaret edildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen DSÖ’nün Yemen Temsilcisi Edhem Abdulmunim, “Bu müdahale sayesinde binlerce çocuğun hayatı kurtulacak.” dedi.

Abdulmunim, söz konusu programla Yemen’de yetersiz beslenmeden kaynaklanan ölüm ve hastalık vakalarında da ciddi düşüş beklediklerini ifade etti.

DSÖ Yemen ofisinin Ekim 2021’de yaptığı açıklamada, Yemen’de beş yaş altı her 4 çocuktan 3’ünün yetersiz beslendiği kaydedilmişti.

Yemen’deki insani kriz
Yemen’de yaklaşık 8 yıldır süren iç savaş koşullarında insani kriz korkunç boyutlara ulaştı.

BM’ye göre ülkede 22 milyondan fazla kişi yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenler de kolera başta olmak üzere salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ