Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Dönmez: “KKTC’deki soydaşlarımızın hak ve menfaatleri koruyacağımızı defaatle söyledik”

Dönmez: “KKTC’deki soydaşlarımızın hak ve menfaatleri koruyacağımızı defaatle söyledik”

İstanbul’da düzenlenen Dördüncü Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’ne açıklama yapan Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’de KKTC ve Türkiye’nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na vermiş olduğu sahalarda bugüne kadar 8 sondaj yapıldığını anlattı.

Bölgede yapılmış sondaj çalışmalarda bazı olumlu işaretler olduğunu belirten Dönmez, “Belki onlara yakın sahalarda yeni sondaj kuyusu açabiliriz. Yavuz Sondaj Gemimizin uzun süreli bakım çalışması var. Şu anda o periyot içerisindeyiz. Bu bittikten sonra orada sondajlara başlayacağız.” dedi.

Bakan Dönmez, Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarının kontrolü ve erişimi konusuna da değindi. Kaynakların ülkeler arasında ihtilaf konusu olduğuna işaret eden Bakan Dönmez, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki soydaşlarımızın uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatleri koruyacağımızı defaatle söyledik. Masadan kaçan taraf olmadığımızı söyledik” dedi.

Akdeniz’de yeni sondaj

Doğu Akdeniz’deki çalışmalara ilişkin de bilgi veren Dönmez, bugüne kadar bölgede 8 sondaj yapıldığını ve bazı sondajlarda olumlu işaretler alındığını vurgulayarak, “Son değerlendirmeler yapılıyor. Ümidimizi koruyoruz. Olumlu sinyaller aldığımız saha var, orada yeni kuyu açmamız gerekiyor. Yavuz sondaj gemimiz şu an uzun dönemli bakım çalışmasında. O bittikten sonra da inşallah orada tekrar sondajlara başlayacağız.” diye konuştu.

Dönmez, Mısır ile deniz yetki paylaşım anlaşması yapılması durumunda bunun her iki ülkenin de menfaatine olacağını söyledi.

Fatih sondaj gemisinin Sakarya Gaz Sahası‘nda yer alan Tuna-1 kuyusunda geçen yılki 405 milyar metreküp gaz keşfinin ardından üretim ve mühendislik çalışmaları için veri toplamak amacıyla Türkali-1 ve Türkali-2 kuyularını açtığını anımsatan Dönmez, bu kuyulardan gelen sonuçların Tuna-1’deki verileri teyit ettiğini aktardı.

Dönmez, ayrıca bölgede 10 bin kilometrekarelik alanda sismik çalışmaların da yapıldığına işaret ederek, Sakarya Gaz Sahası’nın kuzeydoğusunda bulunan Amasra-1 kuyusunda yaklaşık 2 ay önce sondaja başlandığını ve Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp gaz keşfedildiğini söyledi.

Türkiye’nin Karadeniz’de bir yıl içinde üç önemli keşif gerçekleştirdiğini ifade eden Dönmez, böylece keşfedilen toplam rezervin 540 milyar metreküpe ulaştığını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ