Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Dolar/TL yükselişte

Dolar/TL yükselişte

Son günlerde dar bantta hareket eden dolar yeni günde 5.87’den 5.89’a yükseldi. ABD ile İran arasında artan gerilimle dolar yılın ilk günlerinde 6 sınırına yaklaşmış, gerilimin azalmasıyla 5.85’li seviyelere gerilemişti.

Yurt içinde bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı kurun hareketi açısından önemli olacak. Merkez Bankası son 4 toplantıda toplam 1200 baz puanlık faiz indirimi yaparak faizi % 12’ye çekmişti. Bloomberg HT’nin anketine katılanların medyan tahmini Merkez Bankası’nın faizleri 75 baz puan indirmesi yönünde…Faiz indirimi beklemeyenler de var.

TL’YE ETKİSİ

Bazı uzmanlar kurun Merkez Bankası’nın son toplantılarındaki indirimden etkilenmediğini, bu toplantıda da beklentiler dahilinde bir indirimin kur üzerinde çok fazla etki yaratmayacağını belirtiyor. Agresif bir indirimin ise kurda yükseliş neden olabileceği ifade ediliyor.

Ünlü Menkul Değerler bir notunda “Merkez Bankası’nın bu kez beklentilere paralel olarak değişikliğe gitmemesi (veya önceki adımlarına kıyasla çok daha küçük ölçekli bir adım atması), vereceği mesajlarda temkinli bir dil kullanması ve bu neticede piyasalarda faiz indirimlerinde sona yaklaşıldığına yönelik bir algı oluşması TL’nin istikrar kazanmasına yardımcı olabilir. Aksi bir senaryoda reel faiz daha da daralacağı için TL’nin destek bulması zorlaşabilir” değerlendirmesini yaptı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ