Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Doktor Küçük’e de Atatürk’e de Denktaş’a da karşısınız”

“Doktor Küçük’e de Atatürk’e de Denktaş’a da karşısınız”

UBP’li Zorlu Töre CTP’li vekillere “siz Atatürk’e de karşısınız” deyince yer yerinden oynadı, Meclis karıştı. Genel kurulda oturuma ara verildi.

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Başkanı Tufan Erhürman’ın eleştirileri sonrasında UBP’li Zorlu Töre kürsüye geldi.

Meclis Başkanı Töre’nin kürsüye gelmesi sonrasında Meclis Başkanlığı koltuğuna UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu oturdu.
Töre’nin konuşmasına CTP’lilerin müdahalesi ile sinirler gerildi. Karşılıklı konuşmalarda sesler yükselince, Hasipoğlu oturuma ara vermek zorunda kaldı.

“SAYIN ERHÜRMAN, DİNLEMEYİ BİL, SAYGILI OL”

Töre ilk olarak Avrupa Parlamentosu’na gönderilmiş mektup konusuyla ilgili eleştirileri yanıtladı.

“Avrupa parlamentosu Başkanı’nın Güney Kıbrıs’ta yaptığı açıklamalar nedeniyle Dışişleri mektup gönderdi, Meclis Başkanı da bunu imzalar. Bu yıllardır yapılan bir uygulamadır. Siz de hükümetteyken yapılan bir uygulamaydı bu Tufan Erhürman. Sizde dinleme lütfu da yoktur. Sadece muhalefet yaparsınız. Bu meclisi kükreyerek idare edemezsin Sayın Erhürman, dinlemeyi bil, saygılı ol.”

Meclis’te bu konuşma sonrasında muhalefet milletvekilleri yerlerinden itiraz etti, sesler yükseldi. Töre konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu konuda Meclis yönetimi CTP guruna bilgilendirme yaptı. Mutat bir uygulamadır bu. Bana gelen bilgi budur. Dışişleri Bakanlığı’ndan gelmiş bir mektuptur bu. Gidin Anayasa Mahkemesi’ne!”

“DOKTOR KÜÇÜK’E DE ATATÜRK’E DE DENKTAŞ’A DA KARŞISINIZ”

Bu tartışma son bulmadan Töre, Meclis bahçesine yapılması planlanan Atatürk, Dr. Küçük, Rauf Denktaş büstü ile ilgili konuşmaya başladı:

“Meclis bahçesinde Dr. Küçük ve Atatürk yapıları var ama bunlar çok yıprandı. Buraya yeni bir yapı oluşturulsun dedik ve buraya hem Dr. Küçük, Atatürk ve Denktaş yapısı yapılsın dedik.”

Bu noktada CTP’li bazı vekillerin bahçeye beton yapılacağına yönelik eleştirileri ve paraların harcanacağına yönelik üzerine Töre kızdı ve sinirler yeniden gerildi:

“Beton değildir bu. Bunu Meclis bütçesinden çıkacak bir para ile yapmıyoruz. TİKA yapıyor. Avrupa Birliği’ne bir gidip gelme 200 bin TL’dir. Bu çok daha küçük bir yapıdır ayrıca bunu TİKA bize hediye ediyor. Ama siz Doktor Küçük’e de Atatürk’e de Denktaş’a da karşısınız.”

Bu sözler üzerine CTP’li vekiller yerlerinden kalktı ve itirazlarını yüksek sesle yaptı. Bu gerginlik üzerine Hasipoğlu oturuma ara verdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ