Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Doğu Akdeniz açıklaması: “Bazı kuyularda gaz akışı gördük”

Doğu Akdeniz açıklaması: “Bazı kuyularda gaz akışı gördük”

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz’de yapılan sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak, “Bazı kuyularda gaz akışı gördük. Umut veren noktalarda sondaj kuyuları açacağız”  dedi.

“Doğu Akdeniz haklı olduğumuz bir konu”

A Haber’de açıklamalarda bulunan Dönmez, “İş planımıza, programımıza devam ediyoruz. Doğu Akdeniz’de hem Oruç Reis, hem Yavuz sondaj gemimiz olduğu gibi planımıza devam ediyor. Haklı olduğumuz bir konudur. Uluslararası hukuka göre de tezlerimiz güçlüdür. Yunanistan inandırıcı olmadığı için birtakım ülkeleri yanına alarak haklı görünme çabasındadır. O açıdan biz yine kaldığımız yerden devam ediyoruz.” bilgisini paylaştı. 

Dönmez, “Fatih, Yavuz ve Kanuni olmak üzere arama faaliyetleri için teknik kapasitemizi artırdık. Belki de dünyadaki ilk 10 şirket arasında olduğunu söyleyebiliriz Türkiye Petrolleri’nin. Akdeniz’le gündeme gelsek de Karadeniz’deki çalışmalarımız devam ediyordu. Arkadaşlar iddialı bir şekilde geldiler. Dediler ki biz Karadeniz’de bir sondaj daha yapmak istiyoruz. 14 ay önce sismik çalışma kararı aldık. Ta ki bu döneme kadar.Fatih sondaj gemisinin kulesini Haydarpaşa limanında söküp 29 Mayıs günü köprü altından geçirerek Karadeniz’e uğurladık. Ve bir ay sonra da şu anda bulunduğumuz hedefe gelmiş olduk. Şu an orada bulunduğumuz derinlik su seviyesinden 3500 metre. 12 günlük testten sonra keşif sonucuna ulaştık.” diye konuştu. 

“2020’de denizdeki keşiflerde birinci sıradayız”

2020’de denizdeki keşiflerde birinci sıradayız. Bazı kuyularda gaz akışı gördük. Umut veren noktalarda sondaj kuyuları açacağız

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ