Demirhan’daki Engelsiz Yaşam Evi’nde fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi

Demirhan’daki Engelsiz Yaşam Evi’nde fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi

 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında , ‘‘ Benim De Bir Ağacım Var, Engelsiz Yaşama Kök Salıyoruz’’ sloganıyla, Demirhan’daki Engelsiz Yaşam Evi’nde fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Değirmenlik- Akıncılar  Belediye Başkanı Ali Karavezirler, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Alev Ecevit,  Planlama İnşaat Dairesi Müdürü Oğuz Akçay,  Engelsiz Yaşam Evi Projesi Mimarı   Tunç Adanır  ile Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı 18 yaş üstü rehabilitasyon merkezine devam eden özel gereksinimli gençler katıldı.

2014 yılında temeli atılan ve 2020 yılında inşaatı tamamlanan  Engelsiz Yaşam Evi, KKTC’de engelli bireylere  7/24 yatılı hizmet verecek ilk tesis olma özelliğini taşıyor. 10 yıldır faaliyete geçemeyen tesis,  19 Nisan 2024 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ceman Construction  arasında imzalanan  ‘‘Engelsiz Yaşam Evi Tamir ve Tadilat Yapım Projesi’’ çerçevesinde 120 iş günü  içinde tamamlanacak.

Proje tamamlandıktan sonra, Engelsiz Yaşam Evi  116  engelliye rehabilitasyon ve 28 engelliye tam zamanlı bakım verecek.

Etkinlikte konuşan , Planlama İnşaat Dairesi Müdürü Oğuz Akçay 2 etap olarak tamamlanmış  olan  binanın şu anki anki  ihaleyle, Ağustos ayı ortalarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na teslim edilmesinin planlandığını söyledi.

Proje mimarı Tunç  Adanır  ise konuşmasında :  ‘‘Çok uzun bir süreç yaşadık,  bu kadar uzun olmaması gerekirdi.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu,  göreve geldiğinden  itibaren,   binanın  bir an önce tamamlanması ve açılması için çok çalışmalar yaptı. Bizi de bu konuda sırasında baskıladı diyebilirim. Biz sürecin başından beri devletimize bu projeyi gönüllülük   esası ile hazırlarken, esas kullanıcı olan engelli bireylerin bu binaya taşınması ve  bir an önce bu binada gerektiği gibi hizmet ve eğitim alması için bugün yapılacak olanlara umutla bakıyorum.’’ dedi.

Değirmenlik- Akıncılar Belediye Başkanı  Ali Karavezirler de ,  ‘‘Bölgemizde bulunan,  engelli bireyleri engelsiz yaşamla buluşturacak  yaşam evinin en kısa sürede  açılması için, belediye olarak  çevre temizliği  olmak üzere her konuda her türlü katkıyı yapmaya hazırız. Özelde belediyemiz,  genelde ülke için hayırlı olsun’’ ifadelerini kullandı.

Çalışma  ve Sosyal  Güvenlik Bakanı   Sadık Gardiyanoğlu da konuşmasında ,  2014  yılında temeli  atılan merkezin   2020 yılında  tamamlandığını ifade etti. Merkezde talihsiz bir hırsızlık olayı yaşandığını ve merkezin  hem mekanik hem de teçhizat açısından  milyonlarca liralık hasara uğradığını anımsatan Gardiyanoğlu , bu süreçte şartnamelerin ve keşif bedellerini  sürekli değiştirmek zorunda kaldıklarını kaydetti.  Bu zorlu süreçte  çok ciddi katkılar koyan   Planlama İnşaat Dairesi Müdürü Oğuz Akçay ile Proje Mimarı Tunç Adanır’a teşekkür eden Gardiyanoğlu, en sonunda ihaleye çıkıldığını ve ihaleye katılan dört firmadan Ceman Construction’nın ihaleyi kazandığını söyledi.

Göreve geldiği günden beri , tesise çevre temizliği konusunda  büyük destek veren Değirmenlik Akıncılar Belediye Başkanı Ali Karavezirler’e de teşekkür eden Gardiyanoğlu: ‘‘Bugün buranın gerçek sahipleri olan özel gereksinimli gençlerimizle   tesisin bahçesine 150 ağaç dikimi gerçekleştireceğiz.  Tarım Bakanlığı ve Orman Dairesi’ne de fidan bağışlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Yerel ve merkezi yönetimin işbirliği ile inşallah en kısa sürede burayı gerçek sahipleriyle buluşturacağız.’’  dedi.

Bir 9 kişi, ağaç ve yazı görseli olabilir
İlk adım olarak  Engelsiz Yaşam Evi’nin ihalesini  sonuçlandırdıklarını belirten Gardiyanoğlu, ikinci adımda ise  tesiste çalışacak personelin kadrosunun oluşturulması için  Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından hummalı bir çalışma yürütüldüğünü kaydetti. Gardiyanoğlu, Engelsiz Yaşam Evi’nin   ihale bedelini  finanse eden Merkez Bankası  yetkililerine  desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Gardiyanoğlu,  Haziran ayında, Merkez Bankası finansmanında,  Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’nin de  tadilat için ihale çıkacağını açıklayarak, ‘’ 2024 yılını Sosyal Hizmet Yılı ilan ettik. Bu amaç doğrultusunda tüm gayretimizle  çalışıyoruz.  Yenierenköy Bölgesi’nde  18 yaş üstü rehabilitasyon merkezi  ve huzurevi projesi için de çalışmalara başladık’’ şeklinde konuştu.
Gardiyanoğlu konuşmasının sonunda   Planlama İnşaat  Dairesi Müdürü Oğuz  Akçay’a,  Proje Mimarı Tunç Adanır’a ve  Değirmenlik- Akıncılar  Belediye Başkanı Ali Karavezirler katkılarından dolayı   teşekkür plaketi takdim etti.

Daha sonra merkez bahçesine  özel gereksinimli  gençler tarafından fidan dikildi. Etkinlikte dikilen her ağaca Sosyal Hizmetler Dairesi’ne  bağlı 18 yaş üstü rehabilitasyon merkezine devam eden özel gereksinimli gençlerin adı verildi.

Bir 4 kişi, ağaç ve yazı görseli olabilir
Bir 6 kişi ve ağaç görseli olabilir

Bir 6 kişi ve yazı görseli olabilir

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ