Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Cumhurbaşkanlığı’ndan teşekkür

Cumhurbaşkanlığı’ndan teşekkür

Cumhurbaşkanlığı, büyük Mersinlik yangını dolayısıyla yardım gönderen tüm ülkelere teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Dileğimiz, Rum tarafının doğal mirasımızı koruma konusunda bizlere vermekte olduğu bu acil ihtiyaç desteği ile işbirliğinin karşılıklı olması ve siyasi maksatlar için istismar edilmemesidir.

Kantara bölgesinde çıkan yangının rüzgârın etkisiyle büyüme eğilimi göstermesi ve mevcut karadan söndürme ve Marmaris’te çıkan büyük orman yangını nedeniyle Türkiye’den gönderilen havadan söndürme imkânlarının bu çapta bir yangını söndürmeye yeterli olmayacağının anlaşılması üzerine Dışişleri Bakanlığı ilk olarak İngiliz Egemen Üs Bölgesi Yönetimi’nden yardım talebinde bulunmuştur. Bu talep karşısında İngiliz Egemen Üs Bölgesi’nden iki helikopterin yangın söndürme çalışmalarına katılması sağlanmıştır.

Üslerden gelen desteğin de büyümekte olan bu yangını söndürmede yeterli olamayacağının anlaşılması üzerine Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın ortak girişimleriyle konu Rum tarafı ve BM’nin gündemine getirmiştir. Bu girişimin bir parçası olarak Cumhurbaşkanı özel temsilcisi konuyu, BM Kıbrıs Misyon Şefi Colin Stewart ile ele almış ve Rum tarafından da bu yangınla mücadele için yangın söndürme uçağı ve helikopteri desteği istenmiştir.

Rum tarafı destek talebimizi olumlu karşılamış ve ilk etapta iki yangın söndürme uçağı ve bilahare bir yangın söndürme helikopteri desteği rmiştir. Verilen bu destekler için İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie ve Rum Müzakereci Menelaos Menelaou aranarak teşekkür edilmiş, Cumhurbaşkanı Tatar da Rum lider Anastasiadis’e şahsen teşekkür etmek için onu telefonla aramış ancak yurt dışında olduğu için görüşememiştir.

Yangının büyümeye devam etmesi üzerine Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, BM Misyon Şefi Colin Srewart ve İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie nezdinde girişimde bulunarak Israil’den de yangın söndürme uçağı veya helikopteri desteği istenmesi konusunda yardımcı olmaları istenmiştir. Özel temsilci Colin Stewart ve yüksek komiser Stephen Lillie’nin yaptığı girişimler sonucu İsrail’den de iki yangın söndürme uçağı sağlanmıştır. İsrail’den istenen yardım desteği KKTC’nin girişimleri sonucu gerçekleşmiştir ve verdikleri anlamlı destek için İsrailli yetkililere de teşekkür borcumuz bulunmaktadır.

Dileğimiz, Rum tarafının doğal mirasımızı koruma konusunda bizlere vermekte olduğu bu acil ihtiyaç desteği ile işbirliğinin karşılıklı olması ve siyasimaksatlar için istismar edilmemesidir.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ