Cumhurbaşkanı Tatar, Washington’da vurguladı: Ambargo ve yaptırımlar kaldırılmalı

Cumhurbaşkanı Tatar, Washington’da vurguladı: Ambargo ve yaptırımlar kaldırılmalı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Washington’daki temasları kapsamında Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi. Tatar, “Egemen eşit ve eşit uluslararası statü” siyasetinden taviz vermeyeceklerinin altını çizerek, ambargo ve yaptırımların kaldırılması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Washington’daki temasları kapsamında Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi ve gündemi değerlendirdi.

Tatar, bölgedeki durumu ve Kıbrıs’ta egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüyle ilgili öne çıkan konuları Amerikalı muhataplarına ilettiğini, özellikle ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmesinin verimli geçtiğini belirtti.

ABD’li yetkililerin KKTC’nin son dönemde gündeme taşıdığı güçlü mesajları yakından takip ettiğini ifade eden Tatar, KKTC’ye yönelik ambargo ve yaptırımların kaldırılması gerektiğini vurguladıklarını anlattı.

“Egemen eşit ve eşit uluslararası statü” siyasetinden taviz vermeyeceklerinin altını çizen Tatar, resmi müzakerelerin başlaması için bu ön şartın “çok önemli” olduğunu dile getirdi.

Tatar, Hudson Enstitüsü’nde Amerikalı uzmanlarla yaptığı görüşmenin de “faydalı” geçtiğini ve Amerikalıların Kıbrıs’taki gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.

Ayrıca Amerikan medyasına da açıklama yapan Tatar, Washington’daki Kıbrıslı Türk ve Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi.

Tatar, New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geleceğini ve Kıbrıs’ta egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü konularındaki temel başlıkları görüşeceklerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ