Reklam
Reklam

Cumhurbaşkanı Tatar: “BM tarafsızlığına gölge düşürdü”

Cumhurbaşkanı Tatar: “BM tarafsızlığına gölge düşürdü”
  • Manşet
  • 30 Ağustos 2023 – 13:30 13:30

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tören ve etkinlikler yapılıyor.
Kutlamalar çerçevesinde, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmi geçit töreni gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesi ile başlayan törende, birlikler denetlendi, halkın bayramı kutlandı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmaysını yapan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komando Alay Komutanlığı’ndan Piyade Teğmen Berkay Sarıkaya, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamanın haklı gurur ve heyecanının yaşandığını belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk ve Türk ordusunun düşmana karşı verdiği kahramanca mücadeleyi ve kazanılan eşsiz zaferi anlatan Teğmen Sarıkaya, büyük zafer ile düşmana son darbenin vurulduğunu belirtti.

Türkler’in yalnız askeri ile değil topyekün milletiyle ile savaştığını kaydeden Teğmen Sarıkaya, Türk ordusu ve ulusunun bu mücadeleden alnının akı ile çıktığını söyledi.

Teğmen Sarıkaya, türk milletinin tarihinden ve milletinden aldığı güçle düşmanların korkulu rüyası olmaya devam ettiğini belirtti.

Teğmen Sarıkaya, 30 Ağustos’u kutsal ve tarihi bir gün olarak nitelendirdi ve bu vesile ile büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehitleri rahmetle andı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri gününü bir kez daha kutlamanın mutluluğunun yaşandığını ifade etti.

Büyük Zafer’in 30 Ağustos zaferi olarak tarihe geçtiğini ve tüm dünyaya Anadolu’nun bir türk yurdu olduğunun görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Türk milletinin 30 Ağustos 1922’de büyük zaferle şanına, tarihine ve millete yakışır şekilde büyük bir zafer kazanıldığını kaydetti.
Tatar, “bu zaferi kazanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun zemininin de hazırlamış olduğunu ifade etti.
Onurlu ve büyük mücadelenin Kıbrıs Türk halkına da ilham ve güç kaynağı olduğunu vurgulayan Tatar, 1974 Barış Harekatı ile mehmetçiğin adaya ayak basması ve mücahidin kahramanlılkları ile Doğu Akdenizde bir türk devleti olmanın mutluluğunun yaşandığını anlattı.
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün Anavatan Türkiye ile birlikte doğu Akdeniz’de bir türk devleti olarak hak, hukuk, çıkarları ve gelecek nesillere onurlu bir gelecek bırakmak için mücadele içinde olduğuna işaret etti.
Ağustos ayının tarihte zaferler ve milli bir ay olduğunu vurgulayan Tatar, bu vesile ile Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitleri ve gazileri şükran ve minnetle andı.
Kıbrıs Türk Halkı’nın, Anadolu ve kopmaz bir parçası olduğu türk milletinin bağımsızlık, özgürlük ve hürriyet uğruna verdiği mücadelenin, Doğu Akdeniz’deki türk devletinde de aynı şekilde yürütüldüğünü kaydeden Tatar, oynanan farklı entrikalara rağmen buradaki milli duruş, milli siyasetin, anavatan Türkiye’nin desteği ile devam ettirildiğini ifade etti.

Bugün yeni bir siyaset oluştuğunu vurgulayan tatar, yeni siyasetin milli bir siyaset olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasında, “artık federal temelde ve karşı tarafın bizleri türk milletinden kopartacak, AB içerisinde bizleri bilinmeyen bir maceraya atacak ve aynı zamanda türkiye’nin garantörlüğünün kaldırılması ve türk askerinin adadan çekilmesi gibi entrikalara ve sinsi oyunlara asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Tatar, İki devletli bir çözüm ve iki devletli bir çözümün kabul edilebilmesi için Kıbrıs Türk Halkının egemen eşitliği,eşit uluslararası statüsünün kabul edilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Pile’de yaşanan gelişmelere de değindi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Yiğitler-Pile yolu için çalışmaların başlaması ile BM’nin fiziki güç ile çalışmaları engellemeye çalıştığını anlattı.

Tatar, “Pile ve Güney Kıbrıs arasında yapılan duble yollar , üniversite , alışveriş merkezleri, çeşitli farklı inşaatlar, ve ara bölgede son yıllarda askeri makamlardan aldığım bilgiye göre 300’den fazla mevzi, 12 kilometrelik bir tel örgü hattına seyirci kalan BM’in bizlerin insane maksatlar için bir yol başlatmasına bu kadar tepki göstermelerinin hiç de anlam taşımadığını ve tarafsızlıklarına bunun gölge düşürdüğünü buradan halkın önünde bir kez daha ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Müzakerelerin en erken zamanda olumlu sonuç vermesini ve yolun tamamlanmasını temenni eden CUmhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk tarafının isteğinin bütün meselelere bir anlaşma ile çözüm bulmak olduğunu ifade etti.

Rumlar’ın yol çalışmaları konusunda BM’yi tahrik ederek, son yaşanan gelişmelere yol açtıklarını kaydeden Tatar, kimseye boyun eğmeden yola devam edileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın konuşmasının ardından resmi geçitle tören sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ