Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Afganistan açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Afganistan açıklaması

Afganistan’da yaşanan gelişmelere ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı ve İslam dünyasının bu ülkeye gerekli ihtimamı göstermediğini söyledi. ”Gerekirse Taliban ile görüşmeler yapabiliriz” diyen Erdoğan, ABD ile sığınmacı anlaşması iddiasını yalanladı, Türkiye’de 300 bin Afgan göçmen olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını İstanbul Üsküdar’daki Kerem Aydınlar Camii’nde kıldı.

Erdoğan, camiden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Afganistan’daki gelişmeler sorulan Erdoğan, Türkiye’nin 1,5 milyon düzensiz göç aldığına yönelik iddiaların yalan olduğunu söyledi ve “Türkiye’de şu an 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban ile görüşme yapılıp yapılmayacağı sorusunu da “Ortada bir vaka var gerçek bu. Kapı çalındığında kapılarımızı açar görüşme yaparız” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Afganistan süreci 20 yılı aşkın bir süreç. Bu süreç içerisinde gerek tüm dünya başta Batı dünyası olmak üzere gerek İslam dünyası buraya gerekli olan ihtimamı göstermemiştir. Rusya’nın ABD’nin Afganistan’a olan müdahalesi olsun bunların hiçbirinde sağlıklı bir yaklaşımı hiçbiri göstermemiştir. Bu ülkeler buralara sadece askeri silah bu tür şeylerle yaklaşmışlardır. Trilyonlarca lira buralara aktarmışlardır. Bu paraların nerede harcandığı çok önemlidir.

”GEREKİRSE TALİBAN İLE GÖRÜŞMELER YAPABİLİRİZ”

Afganistan şu anda adeta kendi başına bırakılmış Taliban’ın takınacağı tavır belli olduğu halde Taliban ile çeşitli görüşmeler olmuş. Gelinen netice ortada. Amerika bizimle de görüşme yaptı. Taliban ile bizim de görüşmelerimiz oldu. Bu tür görüşmeleri zaman zaman yapabileceğimizi söyledik. Gerekirse Taliban’la da görüşmeler yapabiliriz, ortada bir vaka, gerçek var ve bu konuyla ilgili kapı çalındığında kapımızı açar görüşmelerimizi yaparız.

”TÜRKİYE’DE ŞU AN 300 BİN AFGAN GÖÇMEN SÖZ KONUSU”

Ölümden uzak adımın atılmış olması Afganistan’ın en önemli kazanımıdır. Türkiye’de şu anda emniyet kayıtlarımızda ve kayıt dışı 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur.

ABD İLE SIĞINMACI ANLAŞMASI İDDİASI

Amerikan Büyükelçiliği yalanlamıştır. Amerika yalanlamıştır ama bunlar yine hala bunun üzerinden yürümeye devam ediyorlar. Maalesef ana muhalefetin de muhalefetin de söylediği bu rakamların hepsi yalandır. Bu millet yalanla bağdaşık değildir. Bu millet dürüsttür, dürüstlerle bugüne kadar gelmiştir, bundan sonra dürüst yönetimlerle yoluna devam edecektir. (Muhalefete) Bütün felaketlerde dayanışma yok, yalan var. Dürüst olun. Milleti yalanla bir yerlere taşıyacağınızı zannetmeyin.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ