Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

CTP’nin, siyasi partilere sunduğu ‘7 maddelik ilkeleri’

CTP’nin, siyasi partilere sunduğu ‘7 maddelik ilkeleri’

Hükümet kurma görevini almasının ardından Meclis’te temsil edilen siyasi partilerle ilk tur görüşmelerini tamamlayan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, partilere sunduğu 7 maddelik ilkeleri açıkladı.

1-Sağlık alanında acil bir kriz masası kurulacak. Kriz masası, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Üst Kurul’a asla müdahale etmeyecek, ilaç ve aşı çalışmalarını takip edecek, eylem planını hazırlayacak.

2- Ekonomide kriz masası kurulacak. Turizm, yükseköğrenim ve inşaat sektörleri başta olmak üzere krizden çıkış planlarını beliryecek.

3- Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda gerekli değişiklikler yapılacak.

4- İstihdamlarla ilgili münhal koşulları, fırsat eşitliği kapsamında “Yasa ile” düzenlenecek. İstihdamlarla ilgili tartışmalar, parti listelerine göre istihdamlar sona erecek.

5- Kamu reformu konusunda “parça parça çözüm” yolu izlenecek, kurulacak hükümet döneminde birkaç madde ile ilk adım atılacak. Öncelikle, dairelerdeki Müdürlük mevkii, üçlü kararname ile atanmaktan çıkartılacak, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından atanacak. Bu sayede kurumsal hafıza korunacak.

6- Vatandaşlık ve beyaz kimlik konularına nokta konulacak, çalışmalar bitirilecek.

7- Kurulacak hükümet kurulduktan 10 gün içinde mali tabloyu şeffaf şekilde açıklayacak.

Erhürman, bu ilkeleri her partiye sunduklarını, bazı partilerin birkaç ek madde eklemek istediğini, sunulan maddelerin de CTP açısından sıkıntılı olmadığını belirtti.

Erhürman, bundan sonraki sürece, yarın toplanacak olan CTP Parti Meclisi’nin karar vereceğini de kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ