CTP’de Tatar’a sert uyarı: Süreci berhava etme lüksün yoktur

CTP’de Tatar’a sert uyarı: Süreci berhava etme lüksün yoktur

Cumhuriyetçi Türk Partisi tarafından yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le yarın görüşeceği açıklanan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın bu önemli görüşmeyi berhava etme lüksünün olmadığı vurgulandı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) yaptığı yazılı açıklamada, 2017 yılında Crans Montana’da Kıbrıs müzakere sürecinin başarısızlığa uğraması sonrasında uzunca bir zaman devam eden durgunluğun aşılması gerektiğini kaydetti.

CTP‘nin yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın başlattığı temasların ardından, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in toplum liderleri ile görüşmeye başlamasının, diplomatik bakımdan son derece önemli olduğu belirtildi.

Açıklamda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le yarın görüşeceği açıklanan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın bu önemli görüşmeyi berhava etme lüksünün olmadığı vurgulandı.

Tatar’ın New York ziyareti öncesinde yaptığı açıklamaların çelişkilerle dolu olduğu belirtilen açıklamada, “Uluslararası camiada ‘Kıbrıslı Türklerin çözüm istemediği’ algısını yaratma riski taşımaktadır” dedi.

CTP tarfından yapılan açıklamanın devamı şöyle:

“Bir yandan henüz kimsenin net olarak anlayamadığı ‘egemen eşitlik’ ve ‘eşit uluslararası statü’ ön şartını seslendiren Sayın Tatar, diğer yandan ‘bazı ambargo ve izolasyonların kaldırılması’ndan söz etmekte fakat BM zemini olan ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarını göz ardı etmektedir.

Sayın Tatar, BM Genel Sekreteri’yle yapacağı görüşmede de bu argümanlarını tekrarlarsa, elbette müzakere süreci başlayamayacak ve kuvvetle muhtemeldir ki bunun sorumluluğu zarar verici olacaktır. Çünkü BM’nin Kıbrıs’la ilgili mandası ‘federal çözüm’dür ve başka bir modelin müzakere edilebilmesi mümkün değildir. Tekrar belirtmek isteriz ki, eşzamanlı siyasi iradenin oluşturulabilmesi amacıyla gelecekteki resmi müzakere yöntemlerinin aciliyet duygusu içinde belirlenecek olan bir takvime bağlı ve sonuç odaklı olması gerektiği görüşündeyiz. Statükonun devamının kabul edilebilir ve sürdürülebilir olmadığı gerçeğinden hareketle, statükoya geri dönüş olmayacağı BM tarafından baştan güvence altına alınmalıdır. Ayrıca siyasi eşitlik ve BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği şekliyle bu ilkenin doğal sonuçları olan dönüşümlü başkanlık ile en az bir Kıbrıslı Türk’ün olumlu oyu olmadıkça herhangi bir federal idarenin karar alamayacak olmasının pazarlık konusu haline getirilmeyeceği açık bir biçimde ortaya konulmalıdır.

Ana muhalefet partisi olarak Sayın Guterres’le görüşmesi öncesinde Sayın Tatar’ı ‘süreci berhava edecek’ bir tutumdan uzak durması konusunda uyarma ihtiyacı hissediyoruz. CTP olarak gelişmeleri yakından izlemeye, katkı koymaya ve Kıbrıs’ı bir ‘barış adası’ yapmak için her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ