Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“CTP meşru görmediği bir yapı içinde ortak olmaz”

“CTP meşru görmediği bir yapı içinde ortak olmaz”

CTP Genel Başkanı Erhürman, “CTP adına net söyleyeyim; bir UBP vekili başkanlığında kurulacak bir kabinede CTP yer alır mı diye konuşanlar olduğunu duydum, zinhar! CTP meşru görmediği bir yapı içinde ortak olmaz” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümet kurma çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

CTP olarak, “hükümet kurma sürecinin başarısızlıkla sonuçlanması halinde, Cumhurbaşkanının bir başka partiye görevi vermeyip yetkisini kullanarak ülkeyi seçime götürmesi” şartıyla hükümet kurma görevini alabileceklerini ifade eden Erhürman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne demiştik? Biz süreç sonunda hükümeti kuramazsak, siz Cumhurbaşkanı olarak yetkilerinizi kullanıp ülkeyi seçime götüreceksiniz. Faiz Bey’in kurduğu hükümet 59 gün sürdü. Ardından bir kez daha UBP – YDP – DP kabinesi kuruldu ama tarihte bir ilk yaşandı, hükümet programı kurulduktan sonra iki küçük ortak bir deklerasyonumuz var dedi. Hiçbir memlekette böyle bir şey görülmemiştir.”

“Sucuoğlu’na görevin bir kez daha verilmesi kamuoyunda hiçbir kimse tarafından beklenen bir şey değil” diyen Erhürman, “İnsanların algısında bu normal bir şey mi? Hayır değil. Sucuoğlu’na görevin verilmesi kabul edilebilir gözükmüyor” dedi.

“Hükümet kurma görevinin UBP’den bir başka vekile verilmesi” iddialarıyla ilgili konuşan Erhürman, “Hukuka aykırı değil ama meşru mudur? Sayın Ertuğruloğlu’nun Sayın Sucuoğlu için yalanlanmayan beyanları çerçevesinde sizi Türkiye istemiyor lafları edildikten sonra normal midir UBP’den bir ismin Başbakan olarak kabineyi kurması?” diye sordu.

“Yaşanan absürtlüklerin üstüne yenilerini eklemenin ne topluma ne de demokrasiye faydası var” diyen Erhürman, “Bizim CTP olarak söylediğimiz şey net; bize görev verilecekse bunu kabul etmeye hazırız. Mutabakat hükümetini değerlendirmek için hazırız. Yeter ki bu kurulan absürtlüğün bir parçası haline getirmesinler” şeklinde konuştu.

Erhürman, “CTP adına net söyleyeyim; bir UBP vekili başkanlığında kurulacak bir kabinede CTP yer alır mı diye konuşanlar olduğunu duydum, zinhar! CTP meşru görmediği bir yapı içinde ortak olmaz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ