Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

CTP hükümetin aldığı tedbirleri eleştirdi

CTP hükümetin aldığı tedbirleri eleştirdi

Cumhuriyetçi Türk Partisi basın bürosundan yapılan yazılı açıklamada, bütün dünyayı sarsan Kovid-19 salgınını önlemenin ve hayat kurtarmanın en etkili yolunun bulaş zincirini kırmak olduğu belirtilerek, Bulaş zincirinin ise insan hareketlerini kısıtlayarak, virüse maruz kalanları erken tespit edip toplumdan ayırarak, temaslıları sıkı takip edip izleyerek ve tetkik ederek kırılabileceği belirtildi.

Hükümetin aldığı, sokağa çıkmanın sınırlandırılması ve kısmi sokağa çıkma yasağı, ülkeye girişlerin durdurulması veya bazı kriterlere bağlanması, yurtdışından gelenlerin merkezi karantinada tutulması gibi kararların ancak eksiksiz ve gerektiği gibi uygulanmaması halinde bulaş zincirinin kırılamayacağı ifade edilen açıklamada, merkezi karantina kurallarının da doğru uygulanmadığı takdirde bulaş ve yayılma açısından daha büyük sorunlara yol açabileceği kaydedildi.

Parti açıklamasında, şimdiye kadar en az iki merkezi karantinada eksik ve doğru olmayan uygulamalar nedeni ile bulaşla karşılaşılmasının kabul edilemez olduğu vurgulanarak, bu gerçeğin, karantinada görevli çalışanlara yeterli eğitim ve kişisel koruyucu ekipmanın verilmediğinin açık bir göstergesi olduğu savunuldu.

Merkezi karantinanın yurtdışından gelen her yurttaşa eşit olarak uygulanmadığına dair bilgiler de mevcut olduğu ileri sürülen açıklamada, “Elbette kendi kendine bakamayan kişilerin tıbbi bir raporla belirtilmesi koşulu ile ev karantinasında tutulmaları gibi istisnai durumlar ortaya çıkabilmektedir. Buna karşın idarenin uygulamalarla ilgili şeffaf ve doğru bilgileri toplumla paylaşmadığı hallerde halkta güvensizlik, adalet duygusunda zedelenme ve tedbirlere karşı uyum sorunu tehlikesi oluşmaktadır. Karantina uygulamalarında kriterler şeffaf olmalı, ev karantinası uygulamasını gerektirecek bir durum varsa mutlaka yerel yönetimlerin bilgisine getirilmelidir. Karartma ve gizlilik içinde yürütülen karantina uygulamaları kabul edilemez” denildi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ