Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Çocukların eğitim hakkı tehdit edilerek hak aranmasını benimsemiyorum”

“Çocukların eğitim hakkı tehdit edilerek hak aranmasını benimsemiyorum”

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kamu-İş’in bir süredir okullarda devam ettirdiği eyleme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bir TV programına konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Yapmaya çalıştıkları eylem belki onlar açısından bir hak olabilir. Ama bir hak arayışının mantığı olmalı” dedi. Çalışanların devlet kadrosuna geçme isteğinin karşısında olmadığını, bunun doğal bir talep olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, ancak ülke gerçeklerinin de göz ardı edilemeyeceğini vurguladı.

Çavuşoğlu, taşerondan hizmet alımına 2007 yılında başlandığını anımsatarak, ilk başlarda parça parça olan uygulamanın zaman içerisinde toplu bir hale dönüştüğünü anlattı.
Okullardaki temizlik hizmetlerinin kademeli olarak özelleştirildiğini söylemenin mümkün olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, belediyeler başta olmak üzere ülkede bir çok yerde üç bine yakın taşeron hizmet alımı bulunduğunu kaydetti.

Nazım Çavuşoğlu, “Kişilerin özlük haklarına, taleplerine ve mücadelelerine saygı duyuyorum. Ancak çocukların eğitim hakkını tehdit ederek bir hak kazanmaya doğru yolculuğa çıkmayı benimsemiyorum” dedi.

“Bir aydır sabrediyoruz, anlayış gösteriyoruz. Sendikayla bir haftaya kadar yaptığımız görüşmelerde deyim yerindeyse çocuklarımız adına, eğitim adına neredeyse yalvardık” diyen Çavuşoğlu, sorunun ülkenin siyasi vizyonuyla ilgili olduğunu ve eğitim üzerinden çözümünün mümkün olmadığını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, taşerondan hizmet alımının başladığı 2007’de iktidarda Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin bulunduğunu anımsatarak, “şimdi eylem yapan insanları selamlamaları tezat oluşturan garip bir durumdur” dedi.

Kamudaki üç bine yakın taşeron çalışanın kadrolanmasının mali açıdan şu an için mümkün olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, taşerondan alınan hizmetlerin verimlilik açısından memnuniyet verici olan durumun kadroya geçildiğinde düşüşler yaşandığına da işaret etti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ