Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Çift doz aşı yapanların oranı yüze 48”

“Çift doz aşı yapanların oranı yüze 48”

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Kıbrıs Postası TV’de koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında açıklamalarda bulundu.

Vaka sayılarının arttığı ve salgının yönetilemediği yönünde açıklamalarda bulunan isimlere yanıt veren Üstel, “Şimdi yeni beyanatlar veren kainler ortaya çıkmıştır. Dünyada arttığı gibi vaka sayıları KKTC’de de artıyor. Gözlüğü gözünde, göremiyor bazı şeyleri. Vaka sayıları artıyor ama ölüm sayısında iyi bir noktadayız. Göremiyor, görmek istemiyor” dedi.

Bu tip beyanatlarla toplumun bir noktaya gelemeyeceğini ifade eden Üstel, “Önemli olan icraattır. O ahkam kesenlerin öngörülerinden hangisi gerçek olmuştur? Beyanatları detaylı versinler, insanları göz göre göre yanıltmasınlar” ifadelerini kullandı.

“ENTÜBE EDİLENLERİN YÜZDE 75’İ AŞISIZ”

Pandemi Hastanesi’nde tedavi gören hasta sayısının 70 olduğunu, 15 kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü ve yoğun bakımdaki hastaların 6’sının entübe edildiğini belirten Üstel, “Entübe edilenlerin yüzde 75’i aşısız. Daha çok aşılanmalıyız” dedi.

“4 BİN KİŞİ AŞI YAPTIRDI, 1000’İ İLK DOZ”

Ülkede 38 aşı merkezi açıldığını belirten Üstel, “Bazı merkezlerde günde 300 aşı yapılırken, bazılarında günde 50 aşı yapılıyor. Dün 4 bin kusur aşı yaptık. Günde 10 bin kusur aşı yaptığımız zamanlar olmuştu. 4 bin az bir sayı. Çünkü içinde hem ikinci hem de üçüncü doz var. 4 binde 1000’i ilk doz. Aşıyı ne kadar arttırırsak Koronavirüse karşı dayanıklılığımız o kadar iyi olacak” şeklinde konuştu.

“ÇİFT DOZ AŞI YAPANLARIN ORANI YÜZDE 48”

“Önümüz kış. Hedefimiz olan toplumun yüzde 70’ini aşılayacağız” diyen Üstel, şu an çift doz aşı olan kişi oranının yüzde 48 olduğunu, tek doz olan kişi oranının ise yüzde 50 civarında seyrettiğini ifade etti.

“KISITLI MİKTARDA MODERNA GÖNDERİLDİ”

Dün Avrupa Birliği’nden kısıtlı miktarda Moderna aşısı geldiğini de ifade eden Üstel, isteyen herkesin Moderna aşısı da yaptırabileceğini kaydetti.

“HASTALIĞI GEÇİREN KİŞİLER 6 AY SONRA AŞI OLABİLİR”

Koronavirüs hastalığını geçiren kişilerin, hastalıktan 6 ay sonra aşısını yaptırabileceğini belirten Üstel, hastaneden hastalığı geçirdiğine yönelik belgeyi Sağlık Bakanlığı’na tebliğ eden kişilerin de AdaPass’a kayıt olabileceğini kaydetti.

“55 YAŞ ÜZERİNDEKİ KİŞİLER ÜÇÜNCÜ DOZ AŞILARINI YAPTIRABİLECEK”

Üstel ayrıca, ikinci doz aşılarının üzerinden 4 ay geçen 55 yaş üzerindeki vatandaşların aşı merkezlerine giderek üçüncü doz aşılarını yaptırabileceklerini de belirtti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ