Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Cezaevi önünde izinsiz eylem yapan zanlılar tutuksuz yargılanacak

Cezaevi önünde izinsiz eylem yapan zanlılar tutuksuz yargılanacak

Lefkoşa Merkezi Cezaevi önünde gerçekleşen olaylar üzerine tutuklanan anlılar teminat maksatlı mahkeme huzurun çıkarıldılar.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Soner Şaban, 15.03.2020 tarihinde 14.00 – 19.00 saatleri arasında Lefkoşa’da bulunan Merkezi Cezaevi’nin önünde KKTC’deki yetkililerden herhangi bir yasal izin Almaksızın, Lefkoşa’da sakin 1- Erdal Arslan (E 22 TC Serbest ), Lefkoşa’da sakin 2- Hasan Arslan ( E- 22 TC Serbest ), Lefkoşa’da sakin 3- Özgür Arslan (E- 16 – TC – Serbest), Güzelyurt’ta sakin 4- Hasan Topaloğluları (E – 36 – KKTC – Serbest), Güzelyurt’ta sakin 5- Hasan Topaloğluları (E-27 – KKTC-Serbest), Güzelyurt’ta sakin 6- Hüseyin Topaloğluları (E- 28 – KKTC-Serbest), Güzelyurt’ta sakin 7- Hüseyin Topaloğluları ( E – 51 KKTC Serbest ), Güzelyurt’ta sakin 8- Ferdi Devecigiller (E-40 KKTC – Serbest), Güzelyurt’ta sakin 9- Hüseyin Özsakallı (E – 27 KKTC – Serbest ) ve Güzelyurt’ta sakin 10- Cemaliye Topaloğluları’nın ( K – 22 – KKTC – Ev hanımı ), Zanlı 11 Ahmet Karacuva ve Güzelyurtta sakin Zanlı 12- Gülcan Enginpınar’ın kanunsuz olarak toplanıp bir toplulukta yer aldıklarını belirtti. Şaban, tüm zanlıların suçüstü hali gereği tutuklanarak Atatürk Meydan Karakol hücresine yerleştirildiklerini söyledi. Şaban, zanlı Cemaliye Topaloğluları’na bakmakla yükümlü küçük çocuğu olduğu için ise yazılı dava tebliği yapılıp ilerde mahkemeye sevk edilmek üzere serbest bırakıldığını belirtti. Şaban, 16 Mart 2020 tarihinde Zanlı 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9’un Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkartılarak aleyhlerine 3 gün tutukluluk emri alındığını söyledi. Şaban, yine bu mesele ile ilgili olarak izlenen kamera görüntülerinde zanlıların izinsiz ateş yakıp söz konusu ateşi
Söndürmeye çalışan itfaiyecilere ise taş atarak darp sucunu da işledikleri görüldüğünü belirtti. Şaban, FS 376 plakalı aracın emare alındığını ve 18.03.2020 tarihinde Güzelyurt’ta sakin Zanlı 11 Ahmet Karacuva ve yine Güzelyurtta sakin Zanlı 12- Gülcan Enginpınar’ın tespit edildiğini mahekemeye aktardı. Şaban, zanlı 11 Ahmet Karacuva’nın tutuklandığını, zanlı 12 Gülcan Enginpınar’ın ise bakmakla yükümlü küçük çocuğu olduğu için yazılı dava tebliğ edilip şubeden gönderildiğini söyledi. Bu mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın tamamlandığını belirten Şaban, tüm zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Gündüz, zanlıların ilerde davaları görüşülünceye değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları ve 50’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ