Çeler: Yani istedikten sonra sistemler oluşturulur ve çalıştırılabilir

Çeler: Yani istedikten sonra sistemler oluşturulur ve çalıştırılabilir

TDP Genel Başkanı Zeki Çeler beraberindeki heyetle birlikte Eczacılar Birliğini ziyaret etti. Çeler birlikte yaptığı konuşmasında, ” Meclisteki tüm vekilleri İlaç Eczacılık Dairesine sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler, beraberindeki heyetle birlikte Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’ni (KTEB) ziyaret etti. Çeler, İlaç Eczacılık Dairesi’yle ilgili hükümet ve ilgili Bakanlığın “yandaş düzenlemesi” yapmaya çalıştığını öne sürerek buna izin vermemek için Meclis’teki tüm vekilleri göreve çağırdı.

TDP’den verilen bilgiye göre ziyarette Çeler’e Genel Sekreter Nevzat Özkunt, Ekonomik Kalkınma ve Yerel İş Gücü Politikalarından Sorumlu Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Erman Yaylalı ve Örgütlenmeden Sorumlu MYK Üyesi Evrim Hınçal eşlik ederken, KTEB’de ise Başkan Umut Öksüz ile bazı yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

ÇELER: “BİZ SADECE BİR AY İÇİNDE DİJİTAL SİSTEME GEÇEREK ECZACILARA ÖDEMELERİ YAPMIŞTIK”

Eczacılar Birliği Başkanı Öksüz’ün görüşlerini aktarmasının ardından TDP Genel Başkanı Zeki Çeler, iyi niyetle istenildikten sonra sistemin iyi bir şekilde kurulabileceğini, bunu kendi Bakanlığı döneminde yaptıklarını söyleyerek bir anısını paylaştı. Çeler, şöyle konuştu:

“Bakanlığa geldiğim ilk günlerde ziyaretime ilk gelen eczacılardı. Sigortaların eczacılara ödenmesi gereken ilaç paralarında çok büyük bir gerilik vardı ve eczacılar batma noktasına geldiklerini söylemişlerdi. Henüz konuya da hâkim değildim ama yapılabilecek her şeyi hızlıca yaparak, sigortalarla iletişime geçtim. Reçeteleri kontrol eden personelde eksiklik vardı, elden kontrol ediliyordu, dijital sisteme geçilmemişti. Uzunca çalıştık ve bir sistem hazırladık. Elbette o sistem daha da geliştirilebilirdi ancak Bakanlıkta kaldığımız süre yetmedi ancak eczacılara ödenmesi gereken paranın otomatik olarak belirlenip ödenmesini sağladık. Yani istedikten sonra sistemler oluşturulur ve çalıştırılabilir.”

“TOPLUMUN YAŞANAN SORUNLARI MAGAZİN HABERİ İZLER GİBİ İZLENMESİ SAĞLANDI”

Toplumun değişik bir noktaya sürüklendiğini, insanların yaşanan sorunları bir magazin haberi izler gibi izlediğini, siyasetin de buna çanak tuttuğunu belirten Çeler, bunun toplum mühendisliğinin bir başka yöntemi olduğunu kaydetti.

Çeler, insanlarda büyük bir umutsuzluk yaratıldığını, bunun sadece meslek gruplarına karşı değil siyasette de “Hepsi aynıdır” şeklinde devam ettirildiğini kaydederek “Toplumun gerçek iradesinin hem gündelik hayatta hem de sandıkta yansıması gerekiyor. Birinin diğerinden farklı olduğunu görmesi gerekiyor. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

“MECLİSTEKİ TÜM VEKİLLERİ İLAÇ ECZACILIK DAİRESİNE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

“Sağlık Bakanlığının yapmaya çalıştığı yasa değişikliğiyle, işin uzmanı bir eczacının atanması gereken İlaç Eczacılık Dairesinin başına bir yandaşlarını atamaya çalıştığını ve atanacak biri yok mazereti sunulduğunu” öne süren Çeler, “Halbuki ataması yapılabilecek liyakate sahip olan ve tüm yeterlilik kriterlerini karşılayan biri var” dedi.

Çeler, “Belli ki yine partizanlık yapmaya çalışıyorlar. Ülkede partizanlık ve yandaşlıktan dolayı yaşanan rezillikler ortaya çıkmışken, bugün vatandaşın ilaca erişimini kolaylaştırmak, daireyi daha donanımlı hale getirmek varken, hâlâ bunu bile kendi çıkarları için kullanmaya çalışıyorlar. TDP olarak bunun takipçisiyiz ve eczacıların yanındayız. Mecliste görüşülecek bu yasa değişikliğiyle ilgili de Meclisteki tüm vekilleri İlaç Eczacılık Dairesine sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ