Çavuş: Perşembe Çiftçiler Birliği’yle görüşüp tahıl fiyatlarını açıklayacağız

Çavuş: Perşembe Çiftçiler Birliği’yle görüşüp tahıl fiyatlarını açıklayacağız
  • KKTC
  • 25 Haziran 2024 15:41

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, perşembe günü Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği ile görüşüp, fiyatı açıklayacaklarını, ambarların da gerekli düzenlemelerin ardından açılacağını kaydetti.

Meclis’te konuşma yapan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, kendinden önce konuşma yapan CTP Milletvekili Fide Kürşat’ın konuşmasında yanlış bilgiler olduğunu ifade ederek, geçmiş döneme ait rakamlarla ilgili bilgiler verdi, bakanlık olarak gerçek rakamlara dayalı hedeflerle tarım sektörünün sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için çalıştıklarını söyledi.

Fiyatları belirlemek için ciddi bir çalışma ve değerlendirme yaptıklarını ifade eden Çavuş, bu hafta içinde perşembe günü Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği ile görüşüp, fiyatı açıklayacaklarını, ambarların da gerekli düzenlemelerin ardından açılacağını anlattı.

Çavuş, her çalışmayı üretici birlikleriyle görüşerek yaptıklarını belirterek, desteklerin de bu çerçevede üretici dostu kimlikleriyle belirleneceğini söyledi, her zaman üreticinin yanında olduklarını kaydetti.

Narenciye üreticisinin de her zaman yanında olduklarını belirten Çavuş, genel bütçede tarımın payını artırarak sıkıntıları aşmaya çalıştıklarını, ödemeleri zamanında yaptıklarını, zararları zamanında ödediklerini işaret etti.

Et fiyatları ile ilgili eleştirilere de cevap veren Çavuş, hayvan üreticileri ile birlikte karar vererek, sektörü geliştirmeye devam edeceklerini söyledi, küçükbaşta yatırımların arttığına işaret etti.

Bunun da yaptıkları çalışmaların olumlu olduğunu gösterdiğini ifade eden Çavuş, bakanlık olarak süt evleri dahil olmak üzere küçükbaşı geliştirmek için çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Çavuş, tarım sektörüne bugüne kadar katkı sağlayan, yatırım yapan herkese teşekkür ederek, tarıma yapılan her yatırımın ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğuna dikkat çekti.

Soruları da yanıtlayan Çavuş, hububat fiyatlarının, kuraklıklar dahil tüm maliyetler belirlendikten sonra açıklanacağını, birlik ile istişareleri yaptıklarını ve hızlı bir şekilde fiyat belirlenip alımların başlayacağını söyledi.

Çavuş, tarımın her alanında üreticiyle birlikte hareket etmeye ve gereken adımları atmaya devam edeceklerini kaydetti.

CTP Milletvekili Fide Kürşat da yeniden söz alarak, Tarım Bakanı Çavuş’un açıklamalarına cevap verdi, eleştiriler yaptı ve SÜTEK Müdürü’yken süt evleri ile ilgili yaptıklarını anlattı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ