Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı istihdam kapısı olarak gördünüz”

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı istihdam kapısı olarak gördünüz”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, Cumhuriyet Meclisi’nde “Gerileyen alım gücü ve bunu seyreden sözde hükümet” konulu güncel konuşma yaptı.

Anayasa’nın çok net olduğunu dile getiren Barçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından imzalanan Sosyal Yardım ve Sosyal Hizmet Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Anlaşmanın Meclis’e bilgiye sunuşta değil yasa ile getirilebilmesi gerektiğini kaydetti.

“Bu işi Anayasa’nın temizleyeceğini” dile getiren Barçın, bu protokolün yasal hale gelmemesinden dolayı çıkacak mali mükellefiyetlerin ödenmesi halinde suç işleneceğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önemine dikkat çeken Barçın, İş Gücü Planlama ve Geliştirme Merkezi’ne kaç kişi alındığını sordu ve ilgili Bakanın damadının da buraya alındığını söyledi.

Ülkede istenilen veriye ulaşabileceğini dile getiren Barçın, bazı yerlerde personel sayısının fazla olduğunu kaydetti.

Ülkenin özel sektör çalışanlarının primlerinin gerçek maaşlardan uzaklaştırıldığını dile getiren Barçın, “siz özel sektör çalışanı düşmanısınız.” ifadelerini kullandı.

“UBP’nin ülke ekonomisini kayıt dışına ittiğini” söyleyen Barçın, CTP döneminde ithalattan alının KDV gelirinin 798 milyon TL, dahiliden alınan KDV gelirinin 573 milyon TL olduğunu söyleyerek, aradaki farkın kendi dönemlerde yüzde 39 olduğunu, şuanda ithalattan 4 milyar 39 milyon TL KDV ödendiğini, dahiliden ise 1 milyar 189 milyon TL ödeme yapıldığını kaydetti ve aradaki farkın yüzde 239 olduğunu söyleyerek, “siz napıyorsunuz? Nerededir bu fark?” diye sordu.

Kamu maliyesinin yüzde 1 iade mükellefiyetinin kaç TL olduğunu soran Barçın, sorduğu soruların cevabını istediklerini söyledi.

AMCAOĞLU

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu da, bugün muhalefetin konuşma ve eleştiri günü olduğunu söyleyerek, “Lütfen kantarın topuzunu kaçırmayın.” dedi.

Geçmişte yapılan istihdamlar veya yanlışları bildiğini dile getiren Amcaoğlu, artık hırpalamak değil yanlışları konuşarak doğruların yapılması gerektiğini söyleyerek, yaşanan sıkıntılı dönemlerin resesyona girmeden alım gücünün korunarak bu süreçten çıkılması gerektiğini kaydetti.

Amcaoğlu, bugün için çare üretmenin koşullarını hazırlamak gerektiğini vurguladı.

Devrim Barçın tekrar söz alarak, bu dönemin yanlışını söylemekle mükellef olduğunu kaydetti.

Kamu görevlilerine verilen eşelmobilin lütuf olmadığını, özel sektör emekçisinin yaşadıklarını ve alım gücünün azaltıldığını dile getiren Barçın, dört yıldır bir sistemin neden kurulmadığını sordu ve “gerçekçi olun” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ