Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

BM Libya Özel Temsilcisi Salame Türkiye ve Rusya’ya teşekkür etti

BM Libya Özel Temsilcisi Salame Türkiye ve Rusya’ya teşekkür etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame, dün öğleden sonra İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayan Libya krizine çözüm amacıyla 5+5 formatındaki askeri komite toplantılarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

BM Cenevre Ofisi’ndeki basın toplantısında Salame, 5+5 formatındaki Ortak Askeri Komitenin 5 üyesinin uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’nce (UMH), diğer 5 üyenin de Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusu isimli silahlı grup tarafından belirlendiği bilgisini paylaştı.

Salame, Libya’daki her iki tarafın “askeri alanda ilk kez üst düzey bir toplantıda bir araya” gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cenevre’deki toplantıların bu aşamada perşembe gününe kadar süreceği bilgisini paylaşan Salame, Libya’daki “iki askeri fraksiyonun” kalıcı bir ateşkesi sağlamak için “içten bir irade” ortaya koyduğunu söyledi.

Salame, “Her iki taraf da Cenevre’ye geldi ve çatışmazlığın daha sağlam, daha az ihlal edilen ve ayrıca kalıcı bir ateşkese dönüştürülmesi için dün bir dizi husustan oluşan gündemimizi görüşmeye başladık.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ