Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

“Bizim derdimiz TC’nin cebinden daha fazla para çıkması değil”

“Bizim derdimiz TC’nin cebinden daha fazla para çıkması değil”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan 2022 Yılı Mali Protokolü’nun bu akşam veya yarın ellerine geçeceğini söyledi.

Şu an itibarı ile protokolün ellerine gelmemesinin anomali olduğunu savunan Erhürman, “Muhalefet sizden kitapçık talep etmedi” diye konuştu.

“Bu protokollerin zemini kaydı” diyen Erhürman, protokolün negatif işlev boyutuna gelmesi endişesini belirtti.
“Bu Protokolde de aynı sorunlar varsa kalkınmamız açısından negatif işlev görecek” diyen Erhürman, Hayat Pahalılığı ve 13’üncü maaş ile ilgili tartışmalara dikkat çekti.

Akaryakıt fiyatlarının tek başına brent petrolden etkilenmediğini söyleyen Erhürman, Türkiye ile görüşmede Hayat Pahalılığının dondurulmasının tartışılmaması gerektiğini belirtti. “Kıbrıs Türk ekonomisi nasıl ayakta kalacak?” diye soran Tufan Erhürman, piyasada para dolaşmasının sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

“Bizim derdimiz TC’nin cebinden daha fazla para çıkması değil” diyen Erhürman, hayat pahalılığının çiftçiyi, hayvancıyı da etkilendiğini söyledi. Asgari ücretin şu an itibarı ile yetersiz olduğunu ifade eden Erhürman, TL’nin değer kaybının konuşulmamasını eleştirdi.

Maliye Bakanı Sunat Atun’un Kıb-Tek’le ilgili sözünü desteklediklerini belirten Erhürman, Kıb-Tek’in maliyetin altında satış yapmamasının zaten başlangıç noktası olduğunu söyledi.

Elektrik zammı konusunda ekonomik akla uygun olmayan şekilde Haziran için halka yük yüklendiğini savunan Tufan Erhürman, hayat pahalılığının dondurulmasının daha önce gündem olmadığını söyledi.

“Allem gallem mansura ne tartışıldığı belli olmayan protokol” diyen Erhürman, alkol zammı ve indirimi konusunda yapılan açıklamaları da eleştirdi. Piyasada bir sürü spekülasyon olduğunu savunan Erhürman, “Hala kuzuların sessizliğini oynamaya devam ediyorsunuz” dedi.

Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın sözlerine işaret eden Erhürman, “Bunu kendi aranızda sohbet edin sosyal medya üzerinden biri sendikaya sallar, diğeri yumuşak geçiş yapar. Bunun adı ülke yönetmeme” şeklinde konuştu.

Ülkede bir ilk olarak niyet belgesi ile Başbakan’ın dava okunmasının yasa dışı olduğunu söylediğini savunan Erhürman, “Dingili koptu” şeklinde konuştu.

Protokolü görmeyi beklediklerini ifade eden Tufan Erhürman, yarın protokol hakkında içi dolu konuşma yapabilmeyi temenni etti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ