Berova cevap verilecek notları aldığını ve Bakan Nazım Çavuşoğlu’na ileteceğini söyledi

Berova cevap verilecek notları aldığını ve Bakan Nazım Çavuşoğlu’na ileteceğini söyledi

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli’ye yanıt vermek için kürsüye çıkan Maliye Bakanı Berova, Milli Eğitim Bakanının görevli olarak yurt dışında bulunduğunu dile getirerek, rakamlarla cevap verilecek notları aldığını ve Bakan Nazım Çavuşoğlu’na ileteceğini söyledi.

Bir eğitim kurumu açabilmek için gerekli niteliklerin koşullarla sınırlı olduğunu ifade eden Berova, Eğitim Bakanlığı’nın bu koşulların yerine getirilip, getirilmediğine baktığını kaydetti. Berova, taleplerin, hükümetlerin kaygıları sonucu geri çevrilirse işletme açmak isteyenlere bunun zulüm olacağını belirtti.

KKTC’de bulunan, yasal olarak oturma ve çalışma iznine sahip kişilerin eğitim alma hakkı olduğunu ve bu hakkın açık olduğunu vurgulayan Berova, ilgili tüzüklerde kurs amaçlı eğitim kurumlarının üçüncü dünya ülkelerinden öğrenci alacağına dair kural olmadığını belirtti. Berova, ilgili kurumların yatırımlarını yaparken, KKTC yurttaşları, KKTC’de oturan, çalışan ve onların çocuklarına yönelik eğitim alanı oluşturmalarının önemli olduğunu kaydetti.

Yeni yapılan tüzük düzenlemesiyle yabancı uyruklu öğrencilerin kurslarını tamamlaması için gerekenlerin yapıldığını ifade eden Berova, bu konuda ayrıntılı ve rakamsal bilgileri Milli Eğitim Bakanının açıklayacağını dile getirdi.

Berova, 1995 yılında yapılan bir protokole göre iki ülkenin talep etmesi durumunda KKTC ve Türkiye’den kamu görevlisi olarak giden öğretmenlerin maaşlarını kendi ülkelerinden almak kaydıyla KKTC ve Türkiye’de görev yapabileceğini belirtti. Özdemir Berova, kendisinin bakanlığı döneminde beş öğretmenin Türkiye’de görev yaptığını kaydetti. KKTC’de görev yapan Türkiye vatandaşı öğretmenlerin sözleşmeli olmadığını, tüm özlük haklarının Türkiye tarafından karşılandığını dile getiren Berova, ihtiyaca göre planlamaların göz önüne alındığını belirtti.

Protokole bağlı olarak ilgili yıldan bu yana her yıl bu alanda öğretmenlerin hem KKTC’den Türkiye’ye, hem de Türkiye’den KKTC’ye gidebildiğini ifade eden Berova, sadece bugünkü hükümet değil, CTP iktidarında da bunun yapıldığını kaydetti.

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli’nin, “Yeni ihtiyaçlara göre düzenleme yapılıyor mu?” sorusu üzerine Berova, dörtlü hükümetten önceki dönem içerisinde bu ve buna benzer eleştirilere cevap verdiğini söyledi. “Bir yanlış varsa ki olduğunu düşünmüyorum, CTP’nin döneminde bu düzeltilebilirdi” diyen Berova, bütçe yasası çerçevesinde değerlendirmelerin yapıldığını söyledi.

 

Yeniden söz alarak kürsüye çıkan CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, zamanın geçtiğini belirterek, sürekli geçmişe referans gösterilmesini eleştirdi.

İşsiz öğretmen varken ihtiyaç olmadığı halde Türkiye Cumhuriyeti’nden öğretmen getirilmemesi gerektiğini ifade eden İncirli, “Ülkenin ihtiyacı varsa yapacaksanız, yoksa yapmayacaksınız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ