Berova “çalışmalar, genel şartnamelere ve usulüne uygun şekilde yapılmıştır”

Berova “çalışmalar, genel şartnamelere ve usulüne uygun şekilde yapılmıştır”
  • Manşet
  • 23 Ocak 2024 – 15:07 15:07

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Şahali’ye yanıt için kürsüye geldi ve konuşmasına “Şahali’nin hararetli, itham edici, zaman zaman aşağılayıcı konuşmasını dinledim” ifadeleriyle başladı.

“Merkezi İhale Komisyonu’nun ihale kapsamında şaibeli işlere yol açtığı” ithamını şiddetle reddettiğini belirten Berova, “Merkezi İhale Komisyonu üzerinden yapılan tüm çalışmalar, genel şartnamelere ve usulüne uygun şekilde yapılmıştır” şeklinde konuştu.

 

Şartnamelerde eksik görülen bir husus varsa, düzeltilmesi için her adıma açık olduğunu vurgulayan Berova, şeffaflık üzerine bir politikası olduğunu söyledi.

“En kötü spot alımı sen yapmışsın Sayın Şahali… Yoksa yoktur de” diye konuşan Berova, “Ben mahçup olacak hiçbir iş yapmam” dedi.

İhale konusunda ana muhalefetin aldığı tüm ihbarları beraber değerlendirmeye hazır olduğunu vurgulayan Bakan Berova, spot alımlarda belli bir şekilde, organizasyon çerçevesinde dünyadaki değişimler göz önüne alarak, TÜK’te gerekli hazırlıkların yapıldığını söyledi. Berova, “Herhangi bir şekilde kötü niyet yoktur” diye konuştu.

Merkezi İhale Komisyonu’na karşı yapılan bütün suçlamaları reddettiğini belirten Berova, Şahali’nin ithamlarını, kendisine iade ettiğini kaydetti.

Şahali ise yerinden söz alarak, “TÜK’te, Kıb-Tek’te, sosyal konut yapımında neden Kamu İhale Yasası’na bakılmaksızın iş yapılmaya çalışıldığını” sordu.

Bakan Berova ise, hükümetin sosyal konutta en temel hedefinin gençliğin konuta ulaşımında var olan engelleri en minimal maddi harcamayla aşmak ve gençleri sosyal konuta kavuşturmak olduğunun altını çizdi.

Özellikle yapım işlerinde, ihale sürecinde sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Berova, sosyal konut projesinde ihtiyaç sahibi gençlere ulaşmanın hedeflendiğini kaydederek maliyetin optimal olabilmesi için ülkedeki müteahhitlerle istişareler yapıldığını söyledi.

Özdemir Berova, düşük maliyetli, düşük kâr marjlı sosyal konut inşa edebilmenin usulleri konusunda bir yasa tasarısı ve bu yasa tasarısına bağlı yan yasalarda değişiklik önerileri yapılarak, tartışılması için Meclis’in huzuruna getirildiğini ifade ederek, konuyla ilgili yasa gücünde kararname çıkarılmadığını, yasalar olduğunu ve bunların Meclis’e gönderildiğini, komitede değerlendirileceğini belirtti.

Şu anda akaryakıt alımında navlun desteği aldıklarını ifade eden Berova, elektrikte bunu en minimalde tutabilmenin arayışı içerisinde olduklarını söyledi.

CTP Milletvekili Salahi Şahiner’in, TPİC’le yapılan navlun destekli doğrudan alımla ilgili sorusu üzerine Berova, ilgili bakanların bu konuda Şahiner’e gerekli yanıtları verdiğini kaydetti. Berova, iki haftada bir bu konunun gündeme getirildiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ