Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

BATIK BANKALARDAKİ MİLYONLAR NE ZAMAN TAHSİL EDİLECEK

BATIK BANKALARDAKİ MİLYONLAR NE ZAMAN TAHSİL EDİLECEK

20 yıl önce KKTC’de ekonomik krize giren batık bankalar içerisinde milyonlar yok oldu.20 yıldır tahsil edilemeyen aşağı yukarı 150 milyon dolara yakın para UBP-HP hükümeti döneminde de tahsil edilemiyor. Bütçe açığını kapatmak için 2020 yılının ilk günlerinde zam yapmaya başlayan hükümetin batık bankalardaki paraları tahsil etmemesi halkımız arasında rahatsızlık yaratmaya devam ediyor.
UBP-HP BATIK BANKALARI NEDEN GÜNDEME GETİRMİYOR
Yurtbank, Everestbank, Kıbrıskredibankası,PEYAK,Kıbrısfinansbank,Kıbrıshürbank gibi bankalarda bir anda yok olan 150 milyon dolara yakın para Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile devlet tarafından ödenmişti. Aynı zamanda bu bankalar TMSF’ye devredilerek tasfiye edilmiştir. Dolayısı ile bu bankalar hala devlete borçlu olarak gözükmekte.
UBP-HP koalisyon hükümetinin protokolünde batık bankalar konusu da yer alır ve şöyle denilir;
“Kamunun, batık bankalardan yıllardır tahsil edilemeyen alacaklarının tahsili ilke ilgili çalışmalar yeniden başlatılacak ve takip edilecektir.”
Protokolde yer almasına rağmen batık bankalardaki milyonlar neden tahsil edilmiyor.
BAŞBAKAN TATAR : ‘’Amacımız kendi ayaklarımız üzerinde durmak ancak halen o noktada değiliz’’ açıklama yapması Başbakan Ersin Tatar’ın batık bankalardaki 150 milyon dolar parayı unuttu mu ? diye kendimize sorar olduk.
UBP-HP Hükümeti kurulurken halka verilen sözlerin başında yolsuzluklarla mücadele sözleri verilmişti. Yolsuzlukla mücadele konusunda kendi partisinin milletvekili ve eski genel başkanlarının dokunulmazlığını kaldırarak haklarında araştırma yapılmasına izin veren sayın ersin tatarın bankalar konusunda hiçbir işlem yapmaması ve sessiz kalması birileri korunuyor mu ? sorusunu akıllara getiriyor.
HÜKÜMET ORTAĞI HALKIN PARTİSİ BATIK BANKALAR KONUSUNDA SUSKUN !
Kurulduğu günden bu yana seçimlerden önce ve sonrasında yolsuzlukla mücadele konusunda halkımıza en fazla söz veren ve artık bir şeylerin değişmesi gerektiğini söyleyen halkın partisi dörtlü koalisyon zamanında (CTP-HP-DP-TDP) yer alan batık bankalar konusunda hiçbir şey yapmadığı gibi UBP-HP koalisyonunda da pek değişmiş gibi gözükmüyor.
Yolsuzluklar konusunda zamanında açıklama yapan Kudret Özersay, ‘’Hesap verebilirlik bağlamında bir anlayışın yerleşmesinin zaman alacağını ancak geçilen her eşiğin, tahkikatı tamamlanan ve suç unsuru saptanan her dosyanın, mahkemeye aktarılan her konunun, haksız şekilde elde edilen ve geri ödemek durumunda bırakılan her örneğin, bu ülkede yöneticilik yapanların elleri bir yanlışa her gittiğinde iki kere düşünmelerine neden olacağını söylemiş olmasına rağmen batık bankalar konusuna değinmemesi Halkın patisinin her geçen gün geçmiş dönemde eleştirdiği yönetim anlayışından farksız bir durum sergilediğini ortaya koyuyor.
İMAR YASASI VE İKAMET TÜZÜGÜ
UBP-HP koalisyonu döneminde imar yasası ve ikamet tüzüğünde yapılan değişikliklerde hükümeti bozma noktasına kadar getiren ve Hükümetin büyük ortağı olan Ulusal Birlik Partisine dediğini yaptırmayı başaran Kudret Özersay batık bankalar konusunda çaresiz mi? Yoksa kendisi ‘de birlerini korumak adına ülkemizin bütçe açığının olduğu ve ekonomik olarak zor günlerden geçtiğimiz bir dönemde batık bankalarda buharlaşan 150 milyon dolardan fazla parayı görmezden mi geliyor.
Bütçe açığını kapatmak için zamlar yaparak ekonomik yönden zor şartlar altında bulunan halkımızın cebindeki paraya göz dikmek yerine kendi içimizde tahsil edilmeyi bekleyen ve ülke ekonomisi için ciddi bir gelir ve devletin kendi parası olan 150 milyon doları tahsil etmek daha doğru bir karar olmasına rağmen UBP-HP koalisyonu halkımızın cebine uzanmayı tercih etmiştir. Türkiye ile imzalanan protokolde yer alan şartları yerine getirmeyen yada yavaşlatmaya çalışan hükümet Türkiye’den gelen paranın bloke olarak tutulması ile krize girdi.Türkiye’den gelecek olan paranın projelere ayrıldığı ve bu paranın KKTC halkına hizmet olarak alt yapı ve reel sektöre aktarılması için protokolde belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekmekte.
TÜRKİYE KKTC HALKINA HİZMET İÇİN PARAYI YOLLADI
Paranın doğru kullanılması açısından ekonomik protokollün yerine getirilmesi UBP-HP hükümetinin sorumluluğunda bulunduğundan Türkiye tarafından bankada bloke olarak tutulan paranın zaten KKTC halkına hizmet olarak gönderilmiş olması adına ayrıldığını ve doğru kullanımın belirlenmesi için protokol şartlarının yerine getirilmesi gerekmekte.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ