Başbakan Üstel ile Oğuzhan Hasipoğlu, TDT siyasal partiler toplantısına katıldı

Başbakan Üstel ile Oğuzhan Hasipoğlu, TDT siyasal partiler toplantısına katıldı

Başbakan Ünal Üstel ve UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Azerbaycan’ın Şuşa kentinde Türk Devletleri Teşkilatı siyasal partiler toplantısına katıldı.

Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde, UBP’nin katılımı ile Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üye ülkelerin iktidar partileri toplantısı yapıldı

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel, Genel Sekreter ve Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ile birlikte Azerbaycan’ın Şuşa kentinde Türk Devletleri Teşkilatı siyasal partiler toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Üstel, “2023 yılı sonunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde İktidarda olan partimiz Ulusal Birlik Partisi, Ak Parti ve Yeni Azerbaycan Partisi olarak, tarihi bir iş birliği antlaşmasına imza atmıştır. Bu antlaşma Azerbaycan’da yeniden teyit edilmiştir. Bu gelişmelerin ardından partiler arası diyaloğumuz da artmıştır. Partilerimizin aynı zamanda iktidarda olmaları sayesinde, hükümetler arası diyaloglarımız da artmıştır. Toplantımızın da başlığı olan ‘partiler arası diplomasi’, devletler arası diplomasinin adeta bir itici gücü haline gelmiştir. Bu çalışmaların ardından çok daha büyük bir gelişmeler yaşanmıştır” dedi.

Üstel açıklamasının devamında, “Azerbaycan Ulusal Parlamentosu, KKTC ile Azerbaycan Dostluk Grubu’nun kurulması kararını meclisten geçirmiş ve Azerbaycan-KKTC Dostluk Grubunu kurmuştur. Bu en basit tabirle meclislerimizin birbirini tanıması anlamına gelmektedir ki, bu çok önemli bir adımdır” açıklamasında bulundu.

15 Haziran Azerbaycan’ın milli kurtuluş günü ve Şuşa anlaşmasının yıldönümü vesilesiyle düzenlenen toplantıda, Üstel ve Hasipoğlu, Macaristan, Kazakistan ve Özbekistan parti başkan ve genel sekreterleri ile ikili görüşme de yaptı.

Toplantılarla ilgili bilgi veren Hasipoğlu, siyasal partiler arasındaki iş birliğinin önemine dikkat çekerek, “Panele katılım yanında ikili görüşmeler de yaptık. Ak Parti – Yeni Azerbaycan Partisi ile UBP arasında imzalanan iş birliği protokolü örnek gösterilerek , diğer ülke iktidar partilerine de çağrıda bulunulmuştur. Hedefimiz Bir millet üç devletteki, devlet sayısını Türk Devletleri Teşkilatı’nda artırmaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ