Barçın: Dar gelirli insanları korumak için etin getirildiği söylemi bilimselliğe dayanmıyor

Barçın: Dar gelirli insanları korumak için etin getirildiği söylemi bilimselliğe dayanmıyor

CTP Milletvekili Devrim Barçın, hükümetin ithal etin dar gelirliler için ülkeye getirileceğine ilişkin açıklamalara işaret ederek, dar gelirli insanları korumak için etin getirildiği söyleminin bilimselliğe dayanmadığını savundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, “Dar Gelirli İçin Ucuz Et Yalanı ve Mağdur Edilen Özel Sektör Çalışanları” konusunda yaptı.

Hükümetin, ithal etin dar gelirliler için ülkeye getirileceğine ilişkin açıklamalarını değerlendiren Barçın, dar gelirli insanları korumak için etin getirildiği söyleminin bilimselliğe dayanmadığını savundu.

Barçın, tartışılması gerekenin yoksullaşma olduğunu söyleyerek, emekli maaşı alanlara yönelik vergi miktarlarının makul bir rakama çekilmesi gerektiğini belirtti.

Elektrik zammına değinen Barçın, zamların dar gelirlinin korumasına yönelik herhangi bir çaba olmadığını gösterdiğini savundu.

Asgari ücrete işverenin yaptığı itiraza değinen Barçın, asgari ücrete yapılan itiraz ve üretilen kararın da gerçekleri yansıtmadığını, doğruların başka olduğunu ileri sürdü.

Barçın, yangın hazır kuvvet ekibinde çalışanların sözleşmelerinin İş Yasası’na aykırı olduğunu söyleyerek, uzman askerlerden sivil işlere geçenlerin sorunlarının da çözülmediğini, bu iki konunun cevabının ne olduğu sordu.

GARDİYANOĞLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, çalışma hayatının düzenlenmesi, kayıt dışılığın önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Gardiyanoğlu, bu uygulamalardan birçok iş yerinin yararlandığını ve prim borçlarını ödediklerini söyleyerek, 12 bin kişinin daha haziran içinde prim borçlarının yapılandırılarak sosyal sigorta kapsamına gireceğini ifade etti.

Gardiyanoğlu, bu uygulamalarla çalışanların haklarını almaları ve sosyal güvence altına girmelerinin hedeflendiğini belirtti.

Asgari ücretle ilgili rakamlara değinen Gardiyanoğlu, sigorta sistemine birçok kişinin dahil olduğunu, asgari ücretin döviz bazındaki durumunun ortada olduğunu söyledi.

Gardiyanoğlu, amacının kimsenin sosyal sigorta sisteminin dışında kalmaması olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ