Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Bakanlar kurulu sonrası Özersay açıklamalarda bulundu

Bakanlar kurulu sonrası Özersay açıklamalarda bulundu

Bakanlar Kurulu Başbakan Ersin Tatar başkanlığında toplandı.
Yaklaşık 5 saat süren toplantı sonrasında Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay açıklamalarda bulundu.
Özersay, Kıbrıs Türk halkının mücadele lideri Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük’ün gerekli hazırlıkların tamamlanması halinde Perşembe günü Anıt Tepedeki devlet mezarlığı için ayrılan alana defnedilebileceğine karar verildiğini aktardı.
Özersay, Başsavcılıktan alınan görüş doğrultusunda, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığından bir yetkili ile Küçük’ün ailesinin defin töreni için istişare içinde olunacağını söyledi.
Toplantıda 1 Temmuz’dan itibaren hangi ülkelerden hangi koşullarda yolcu geleceği konusunun da tgörüşüldüğünü kaydeden Özersay, Perşembe günü yapılacak toplantı ile koşulların düzenlenip kamuoyuyla paylaşacağını belirtti.
Özersay, “Turizm sektörünün önceden planlama yapılabilmesi, gelecek turistlerle ilgili olarak pazarlama çalışması yapılabilmesi için böyle bir ihtiyaç vardı Perşembe günü bunu sonuçlandırmayı düşünüyoruz” dedi.
Bakanlar Kurulunda alınan bir başka kararın ise 15 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında KKTC’deki üziveristelerin dijital-online eğitim yapmaları için bir yetkilendirme kararı alındığını kaydeden Özersay, “Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının önerisiyle online eğitim yaz boyunca olabilecek” dedi.
“Daha önce turist vizesiyle ülkede bulunan yabancıların 90 gün boyunca yasal olarak buunmasına izin veren istisnai bir karar almıştık” diyen Özersay, 90 güne kadar herhang bir ceza ödemeksizin turizst vizesiyle yeniden izinlendirme alabilmeleri açısından bir karar üretildiğini söyledi.
Özersay, KKTC’deki turizm acentelerinden paket tur alan vatandaşların önümüzdeki yıl kullanabilmeleri ve onlar için çeşlitli seçenekler sunulması için tavsiye nitekliğinde de bir karar üretildiğini kaydetti.
Salgın sürecinde süresi biten öğrenci ehliyetleri veya sürüş ehkiyetlerinin 15 Temmuz 2020 tarihine kadar ceza ödemeden uzatılmasına da karar verildiğini kaydeden Özersay, şartlarda önemli değişiklikler ortaya çıkmazsa düğünlerin Haziran ayında yapılabilmesi için bir karar üretildiğini belirtti.
Özersay, festivallerin ve şenliklerin de gerekli tedbirler alınarak yapılabilceğini belirtti.
KITSAB’ın yaptığı eylem ve varılan uzlaşının da değerlendirildiği bakanlar kurulu toplantısında toplu taşımayla ilgili olarak da görüşlerin ortaya konulduğunu ifade eden Özersay, taşımacılık sektöründe olanların ne şekild edesteklenebilkeceği konusunu görüştüklerini söyledi.
Özersay, “Bu sektörde hizmet verenlerin destelenmesi noktasında fikir birliğimiz vardır. Bayındırlık ve Ulaştırma bakanlığı önümüzdeki günlerde gerekli açıklamaları yapacak. Sınırlı kaynaklara rağmen destek olacağız birkaç gün içinde bu konu netleşecek.”dedi.
Özersay, Bakanlar Kurulu toplantısında Tarım Bakanı’nın su projesiyle ilgili ve önümüzdeki aylarda var olan su ihtiyacına yönelik ve boru hattında meydana gelen arızayla ilgili sunum yaptığını konuyla ilgili TC yetkililerle bir istişarenin sözkonusu olacağını da aktardı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ