Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

BA.2, Omicron’dan daha ciddi hastalığa neden oluyor

BA.2, Omicron’dan daha ciddi hastalığa neden oluyor

Corona virüs salgınına dair yapılan yeni bir araştırma, Omicron’un alt varyantı “BA.2”’nin daha tehlikeli olabileceğini gösterdi. BA.2’nin Omicron’a göre daha hızlı çoğaldığı ve daha bulaşıcı olduğu tespit edildi. Araştırmacılar yeni varyantın Omicron’dan bağımsız bir şekilde sınırlandırılması gerektiğini vurguladı. Son olarak bazı ülkelerde BA.2’nin baskın Covid-19 varyantı haline geldiğine dikkat çekildi.

Japonya’da bulunan Tokyo Üniversitesi’nden bilim insanları, Omicron’un BA.2 adlı alt varyantının daha ciddi hastalığa neden olabileceğini ortaya koydu.

Çalışmanın yazarları, “Nötralizasyon deneyleri, aşının neden olduğu bağışıklığın BA.1 gibi BA.2’ye karşı çalışmadığını ve özellikle BA.2’nin ciddiyetinin BA.1’den farklı olduğunu gösteriyor.

RİSK OMİCRON’DAN DAHA FAZLA

Hamsterlarda yapılan hücre kültürü deneyleri, BA.2’nin insan burun epitel hücrelerinde daha hızlı yayıldığını gösteriyor. Büyük ölçekli araştırmalarımız, küresel sağlık için BA.2 riskinin BA.1’den potansiyel olarak daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor” açıklamasını yaptı.

BURUN HÜCRELERİNDE DAHA HIZLI ÇOĞALIYOR

Bununla birlikte, East Anglia Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Paul Hunter, araştırmanın BA.2’nin burun hücrelerinde BA.1’den daha hızlı çoğaldığını gösterdiğini ve bunun da enfekte kişiler daha fazla virüs partikülü saçabileceği için artan bulaşmayı açıklayabileceğini söyledi.

Hunter, ayrıca çalışmanın BA.2’nin Omicron’un orjinal versiyonuna göre daha ölümcül olabileceğini gösterdiği sözlerine ekledi.

Hunter, “Bulgular, BA.2’nin BA.1’den daha şiddetli hastalığa neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu ve atalara ait varyant B1.1’e benzer olduğu, dolayısıyla belki de Delta varyantı kadar özünde öldürücü olmadığı anlamına geliyor.

Ancak bu, insanlarda özellikle ciddi hastalıklara neden olacağı anlamına gelmez. Herhangi bir enfeksiyonun şiddeti, virüsün virülansı ile önceki bağışıklığımız arasındaki dengeye bağlıdır. Dolayısıyla, üç doz aşılanmış ve özellikle birden fazla kez Covid-19’a yakalanmış kişilerde, Delta’da veya önceki dalgalarda gördüğümüzden daha az ciddi hastalığa sahip olmaları beklenebilir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ