Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Avrupa Komisyonundan Güney Kıbrıs denizciliği’ne destek

Avrupa Komisyonundan Güney Kıbrıs denizciliği’ne destek

Avrupa Komisyonunun, Güney Kıbrıs’ın denizcilik vergisi statüsünü 10 yıllığına uzatma kararı almasının, yerli denizcilik piyasası tarafından Güney Kıbrıs’a yönelik güvenoyu olarak yorumlandığı belirtildi.

Planın, devlet yardımlarıyla ilgili Avrupa tüzükleri temelinde onaylandığını ve bahse konu statünün uzatılmasının güvenlik sağladığını aynı zamanda denizcilik sektörünün daha fazla gelişmesine izin verdiğini yazan Politis gazetesi, devamla Rum Denizcilik Odası Genel Müdürü Thomas Kazakos’un açıklamalarına yer verdi.

Açıklamasında bunun çok olumlu bir gelişmeden ibaret olduğunu ve yetkili Avrupa makamlarıyla gerçekleştirilen 22 aylık yoğun müzakerelerin ardından planın 10 yıllığına uzatıldığını dile getiren Kazakos, Güney Kıbrıs’ın yalnızca rekabetçi olarak kalmadığını, aynı zamanda Avrupa vergi çerçevesine uygun olduğunu da dile getirdi.

Kazakos, bu olumlu sonucun özel ve kamu sektöründe arasındaki işbirliğine damgasını vurduğunu da söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun dün yaptığı açıklamada, beş ülkenin deniz taşımacılığı destek programını onayladığı ve bunların arasında Güney Kıbrıs’ın da bulunduğu belirtildi.

Fileleftheros’un haberine göre, Rum Denizcilik Müsteşarı Nataşa Pilidu ise açıklamasında, bahse konu kararın AB’nin kendilerine güvendiğini gösterdiğini savundu.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ