Aslan Bıçaklı’dan Bakan Gardiyanoğlu’na: Asgari ücretlilere de hayat pahalılığı ödeneği uygulanmalı

Aslan Bıçaklı’dan Bakan Gardiyanoğlu’na: Asgari ücretlilere de hayat pahalılığı ödeneği uygulanmalı
  • KKTC
  • 28 Mart 2024 09:34

TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı, kamu çalışanları ve emeklilere uygulanan hayat pahalılığı ödeneğinin, özel sektör çalışanlarına uygulanmamasına tepki göstererek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Gardiyanoğlu’na, asgari ücret yasasını değiştirerek asgari ücretlilere de yılda üç kez hayat pahalılığı ödenecek şekilde yasal düzenleme yapılması gerektiği çağrısında bulundu.

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Başkanı Arslan Bıçaklı, kamu çalışanları ve emeklilere yılda üç kez hayat pahalılığı ödeneğinin uygulanması için Meclis’ten geçirilen yasanın, özel sektör çalışanlarına uygulanmamasına tepti göstererek, özel sektörde asgari ücretle çalışanlara da aynı uygulamanın yapılması gerektiğini kaydetti.

Bıçaklı açıklamasının devamında, “Devleti yönetenler, asgari ücretlilere üvey evlat muamelesi yapamaz” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’na, asgari ücretlilere yılda üç kez hayat pahalılığı ödeneğinin uygulanacağı yasal düzenlemenin yapılması gerektiğiyle ilgili çağrıda bulundu.

Arslan Bıçaklı’nın açıklamasının tamamı şöyle:

“Kamu çalışanları ve emeklilere uygulanmak üzere yılda üç kez hayat pahalılığı ödeneğinin uygulanması için meclis den  yasa  geçiren Hükümet, özel sektörde asgari ücretle çalışanlara da ayni uygulama yapılması gerekmektedir. Devleti yönetenler asgari ücretlilere üvey evlat muamelesi yapamaz.

Bu nedenle başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmak üzere hükümet edenler çok ivedi olarak asgari ücret yasasını değiştirerek asgari ücretlilere de yılda üç kez hayat pahalılığı ödenecek şekilde yasal düzenleme yapmalıdır.

Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı olan bu haksızlığın giderilmesi için biran önce ilgilileri göreve davet ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ