Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Aşırı sıcaklarda dışarda çalışma yasağına uymayanlar için ihbar hattı devrede

Aşırı sıcaklarda dışarda çalışma yasağına uymayanlar için ihbar hattı devrede

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, aşırı sıcaklarda dışarda çalışma yasağına uymayanlar için ALO 102 İhbar Hattını devreye koydu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Alo 102 İhbar Hattı ile Bakanlığın sosyal medya hesaplarına ulaşarak şikayetçi olunabilecek. Yasağa uymayan işyerlerine İş Yasası kapsamında Çalışma Dairesi tarafından yaptırım uygulanacak.

Açıklama şu şekilde: 

“Bilindiği üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı KKTC Meteoroloji Dairesi’nin Ağustos ayı tahminlerini, ilgili sektör temsilcilerinin görüşlerini ve iş sağlığı güvenliği genel ilkelerini dikkate alarak, 2 Ağustos -30 Eylül 2021 tarihleri arasında, hava sıcaklığının 40 derece ve üzerine çıktığı günlerde sürekli olarak açık havada güneş altında çalışan işçilerin sağlığının korunabilmesi amacıyla, 22/1992 Sayılı İş Yasası’nın 36. Maddesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na verdiği yetkiye dayanarak  12.00-16.00 saatleri  arasında dışarda, açıkta ve güneş altında çalışılmasını yasaklamıştır.

2 Ağustos- 30 Eylül tarihleri arasında,  hava sıcaklığının 40 derece  üzerine çıktığı  günlerde; 12.00–16.00 saatleri arasında dışarıda çalışma yasağına uymayanların tespit edilmesi halinde , çalışanlar ve vatandaşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Alo 102 İhbar Hattı ile Bakanlığın sosyal medya hesaplarına ulaşarak şikayetçi olabilecek. 

Çalışma Dairesi Müdürlüğü , Alo 102 İhbar Hattı’na gelen  ihbarları da dikkate alarak,  belirtilen tarihler arasında ülke genelinde  denetimler yapacak. Denetimler çerçevesinde, yasağa uymayan işyerlerine İş Yasası kapsamında Çalışma Dairesi tarafından yasal  yaptırım uygulanacak”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ