Aşı ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları

Aşı ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları

Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs aşıları hakkında sıkça sorulan sorular listesi oluşturduğunu belirten Sağlık Bakanı Ünal Üstel, en çok merak edilen konu başlıkları hakkında soru ve cevaplar hazırlandığını, Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinde de paylaşılacağını söyledi.

Sık sorulan sorular ve cevapları:

1-Bana verilen aşı markasını istediğim markayla değiştirebilir miyim?

Randevusuna aşı markasını istemediği için gitmeyen kişilere yeni aşı geldiği zaman yeniden randevu verilebilecektir. Ama bunun için bekleme süresi belli değildir.

2-Randevusunu kaçıran gidemeyen kişiler ne yapabilir?

Hastalık veya herhangi bir nedenle randevu gününde gidemeyen kişiler çağrı merkezini arayıp randevu tarihlerini uygun güne çekebilirler.

3-Ciddi kronik hastalığı olan hastalar ne şekilde aşılanacak?

55 yaş ve üzerinde olup ciddi kronik hastalığı olan kişilerin aşıbilgisistemi.com adresine yaptıkları başvuruları doğrultusunda aşılamaları devam etmektedir. 55 yaşından küçük olup ciddi kronik hastalığı olan kişiler ise  tamamlandıktan sonra  aşı olabileceklerdir, aşı bilgi sistemi üzerinden yapmış oldukları randevu  talepleri doğrultusunda   Aşı randevuları sms  olarak bildiriliecektir.Kronik hastalığı olan bireylerin ayrıca sağlık bakanlığına gelip belge getirmelerine gerek yoktur.

4-Covid-19 hastalığını geçirmiş kişiler aşı olmalı mıdır?

Sağlık çalışanları hastalığı geçirmelerinin   üzerinden bir ay  diğer kişiler 3 -6 ay geçtikten sonra randevu  için   aşı bilgi sisteminden aşı  randevu talebi yapabilirler.

5-Eşimle ayni anda aşı olmak  istiyorum olabilir miyim ?

Her bireye   yaş kriterine ve ağır kronik hastalığına göre başvurusu doğrultusunda randevu verilecektir. Eş durumundan    randevu talebi mümkün değildir.

6-65 yaş ve üzerinde olan  vatandaş   olmayan ve  oturma izni de olmayan kişiler aşı  olabilir mi?

Bu kişiler yüksek risk gurubunda olduklarından üç aydan uzun bir süreden beri burada kalmışlar ise ve ülkelerine dönemiyorlar ise aşıbilgisistemi.com üzerinden aşı olmak için başvurabilirler.

7- Yurtdışına gideceğim acilen aşı olabilir miyim?

Aşılamalar yaş kriterine göre yapılmaktadır.

8-Birinci aşımı yurtdışında oldum ikinci aşımı burada olabilir miyim?

Kişi aşı kartını ibraz etmek ve ikinci aşı tarihinde burada olmasını gerektiren zorunlu bir durumu olması halinde  2.doz aşısını burada yaptırmak için  Covid aşı danışma merkezinden randevu kaydı yaptırabilir(05469901313)

9-Kronik hastalıklarım nedeni ile aşı olmam sakıncalı mıdır?

Doktorunuz aşı olmanızda sakınca olmadığını belirtmişse aşı randevusu için başvurabilirsiniz.

10-Aşı olmak mecburi midir olmazsam ne olur?

Aşı olmak mecburi değildir ama hastalığın toplumda yayılımını durdurabilmek için aşı sırası gelen kişilerin aşı olmaları  önemlidir.

11-Aşı programında kullanılan aşılar güvenli midir?

Aşıların güvenliğini ve kalitesini sağlamak, Dünya Sağlık Örgütünün  (DSÖ)’ en yüksek önceliklerinden biridir. DSÖ, aşıların kalitesini, güvenli

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ