Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Ankara Başsavcılığı’ndan Türkiye bayrağını yırtan Yunan vekile soruşturma

Ankara Başsavcılığı’ndan Türkiye bayrağını yırtan Yunan vekile soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk bayrağını yırtan Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Yunan vekil Ioannis Lagos hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, AP Genel Kurulu tarafından Brüksel’de gerçekleştirilen “Yunan Adalarında İnsani Durum” toplantısındaki konuşması sırasında Türk bayrağını yırtan Lagos hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, Lagos hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 300. maddesinde belirtilen “devletin egemenlik alametlerini aşağılama” suçundan resen soruşturma yürütüleceği kaydedildi.

TBMM’den Avrupa Parlamentosu’na çağrı
TBMM AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı İsmail Emrah Karayel, Yunan milletvekili Ioannis Lagos’un, AP tarafından en sert şekilde kınanmasını ve hak ettiği şekilde cezalandırılmasını beklediklerini belirtti.

Karayel, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Bayrak, milletimizin kırmızı çizgisidir. Bu çizgiyi kim ihlal ederse karşısında Türk milletini bulacaktır. Bu vahim hadisenin, çok sesliliğin ve çok kültürlülüğün savunucusu olması gereken Avrupa Parlamentosu çatısı altında gerçekleşmesi son derece üzücü ve düşündürücüdür. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobinin Avrupa Birliğinde yeri olmamalıdır. Bu kapsamda beklentimiz, şanlı bayrağımıza yönelik bu menfur saldırının Avrupa Parlamentosu tarafından mümkün olan en sert şekilde kınanması ve failinin hak ettiği şekilde cezalandırılmasıdır”

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ