Anastasiadis’in Türk askeri acısı devam ediyor!

Anastasiadis’in Türk askeri acısı devam ediyor!

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda en üst hedefin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, garanti sistemi ve yabancı asker varlığı olmadan işleyebilir ve sürdürülebilir bir devlete evrilmesi olduğunu” öne sürdü. Bu nedenle “öneri veya fikirlerin BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesi dışında olmaması gerektiğini” savundu.
Rum radyosuna göre Anastasiadis bu sabah İngiltere’nin Kıbrıs Yüksek Komiseri Stephen Lillie ile görüştü. Lillie bir saat süren görüşmenin ardından Rum Başkanlık Sarayı’ndan açıklama yapmadan ayrılırken Rum Yönetimi Sözcüsü Marios Pelekanos görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yaptı.
Yazılı açıklamaya göre Anastasiadis Lillie’ye, “uzlaşılmış zemin çerçevesi içerisinde müzakerelerin yeniden başlaması için” Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile BM Genel Sekreter’in huzurunda görüşmeye hazır olduğunu ve “müzakereleri yeniden başlatma çabasına takviye olarak işleyecek cesur güven yaratıcı önlemler benimsenmesi gerektiğini” yineledi.
Açıklamada İngiliz Yüksek Komiseri’nin talebiyle gerçekleşen görüşmede Lillie’nin, İngiltere’nin Kıbrıs müzakerelerinin uzlaşılmış çerçeve temelinde yeniden başlaması tezini teyit ettiği ve İngiltere hükümeti tarafından geliştirilmekte olan inisiyatiflere dair izahatta bulunduğu kaydedildi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ