Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Anastasiadis ek koronavirüs önlemlerini açıkladı

Anastasiadis ek koronavirüs önlemlerini açıkladı

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında bugün saat 11.00’de toplanan Rum Bakanlar Kurulu, covid-19 ile mücadele için daha önce kararlaştırılanlara ek yeni önlemlere karar verdi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis bugün alınan kararları saat 19.35’te başlayan basın toplantısıyla açıkladı.

Anastasiadis bugüne kadar bakanlar kurulu tarafından alınan kararlar ve yetkili bakanlıklar tarafından yayınlanan emirnamelerle yürürlüğe konulan önlemler geçerli olmaya devam ettiğini, bu önlemlerin gevşetilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Bugünkü toplantıda alınan en zor kararın yurtdışında eğitim gören üniversite öğrencilerinin ülkeye dönüşleri ile ilgili olduğunu söyleyen Anastasiadis, bugün belirlenen geri dönüş kriterlerine uymadıkları için bulundukları ülkelerde kalacak öğrencilerin tıbbi ve sağlık giderleri ile yurtdışında kalma masraflarının devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Covid-19 enfeksiyonunun yurtdışından kontrolsüz ithalini ve yayılmasını engellemek ana maksadıyla bugüne kadar kararlaştırılıp uygulananlara ek olarak bugün kararlaştırılan önlemleri şu beş başlık altında sıraladı:

1-Bugüne kadar bakanlar kurulu veya sağlık bakanı veya yetili diğer bakanlar tarafından kararlaştırılan bütün kısıtlama önlemlerinin 30 Nisan’a kadar uzatılması. Buna 19 Nisan’daki Paskalya kutlamaları da dahil.

2-Yurtdışındaki vatandaşların (üniversite öğrencisi veya çalışan) yurda dönüşleri konusunda, bugüne kadar var olan kategorilerin dışında, şu kategorilerdeki kişilerin ülkeye kontrollü ve aşamalı olarak geri getirilmesi kararlaştırıldı:

İçinde bulunulan eğitim yılında üniversitelere, ön lisans programlarına kayıt yaptırmış olanlar ile eğitimlerinin ilk yılında olanlar
Daimi ikameti Güney Kıbrıs’ta olmakla beraber geçici çalışma maksatlı yurtdışında bulunan ve covid-19 nedeniyle çalışmaları geçici olarak ertelenmiş veya durdurulmuş olanlar
Daimi ikametleri Güney Kıbrıs’ta olmakla beraber yurtdışında bulunan ve ciddi yaralanma, kendi kendine bakamayacak durumda olma, organ nakli maksadıyla acilen çağrılmış donör veya alıcı olanlar ve bu kişilerin refakatçileri gibi insani nedenlerle ülkeye geri dönüşü elzem olan kişiler
Hangi ülke vatandaşı olduklarına bakılmaksızın, mesleki veya bilimsel kimlikleri nedeniyle covid-19 ile mücadelede elzem addedilen kişiler.
Bu kişilerin ülkeye geri dönüşleri, ülkedeki mevcut duruma ve bilim komitesinin değerlendirmesine göre belirlenecek zamanlarda aşamalı ve kontrollü şekilde gerçekleştirilecek.

3- Pandemiyle mücadelede önleyici olarak a) bugün Baf kazasında yapıldığı gibi bütün kazalarda covit-19 testleri yapılmasına, b) önümüzdeki günlerde, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) da dahil olmak üzere, çalışmalarına devam eden devlet veya özel, elzem kurum ve işletmelerde çalışanlara ve aşamalı ve kontrollü olarak yurda geri dönecek kişilere ve 2 bin test daha yapılacak.

4-İşletmelere ve çalışanlara verilmekte olan ekonomik destek önlemleri 12 Haziran 2020’ye kadar uzatılmasına karar verildi. buna ek olarak bu sürenin bitiminden (12 Haziran) sonraki 4 aylık dönemde gerek işletmelere gerek çalışanlara verilen devlet desteği devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ